stiri Logo
main logo
main logo
773

Alegeri în Găgăuzia: Scrutinul pentru Adunarea Populară va avea loc pe 21 iunie

Deputații Adunării Populare din Găgăuzia au stabilit data alegerilor pentru organul legislativ al autonomiei. Decizia a fost luată în cadrul ședinței de marți, când majoritatea aleșilor au optat pentru desfășurarea scrutinului pe 21 iunie.

Alegeri în Găgăuzia: Scrutinul pentru Adunarea Populară va avea loc pe 21 iunieFoto: newsmaker.md

Hotărârea a venit după mai multe propuneri și dezbateri contradictorii. Deputatul Piotr Fazlî a propus organizarea alegerilor în luna iunie, în timp ce Grigorii Kadîn a venit cu alternativa amânării scrutinului până pe 20 septembrie, transmite Știri.md.

O altă opțiune a fost înaintată de Nicolai Dudoglo, care a sugerat amânarea stabilirii unei date până la o eventuală reacție din partea autorităților de la Chișinău privind alegerea Comisiei Electorale Centrale a autonomiei.

În cele din urmă, majoritatea deputaților a susținut propunerea lui Fazlî, stabilind data alegerilor pentru 21 iunie.

De menționat că criza politico-juridică legată de alegerile în Adunarea Populară durează mai bine de un an. Mandatul actualului legislativ a expirat, însă alegeri noi nu au fost organizate. Inițial, votul urma să aibă loc pe 16 noiembrie 2025. Ulterior, a fost reprogramat pentru 22 martie, însă instanța a anulat decizia de completare a organului electoral, după care organizarea alegerilor a devenit imposibilă.

Problema este legată și de faptul că, în legislația regiunii, organul electoral este denumit Comisia Electorală Centrală, în timp ce în noul Cod Electoral a fost introdus Consiliul Electoral Central. Din cauza acestei diferențe, instanțele au declarat ilegale mai multe decizii ale Adunării Populare, iar organul electoral a rămas necompletat.

Chișinăul insistă asupra uniformizării legislației și propune ca regulile de organizare a alegerilor în regiune să fie aduse în conformitate cu normele naționale, inclusiv prin verificarea membrilor organului electoral de către Serviciul de Informații și Securitate și organele de integritate. În Comrat, dimpotrivă, se consideră că regiunea trebuie să păstreze dreptul de a-și forma independent CEC-ul și de a organiza alegerile pe baza legii privind statutul său special.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici