Agricultorii se adaptează la vreme: Ce fac pentru a-și proteja livezile
Protejarea livezilor de cais împotriva înghețurilor de primăvară este una dintre lucrările esențiale din această perioadă, afirmă fermierii. Dumitru Orescu, care administrează circa 1.500 de hectare de teren arabil și livezi de cireș, vișin, cais, prun și măr, spune că fiecare cultură necesită intervenții adaptate și realizate la timp.
Foto: moldova1.mdPotrivit acestuia, pomii sunt tratați cu produse care le sporesc rezistența la temperaturi scăzute. Scopul este consolidarea imunității plantelor, astfel încât acestea să facă față condițiilor meteo nefavorabile, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.
Pentru a lua decizii corecte privind lucrările agricole, fermierul utilizează o stație meteo care monitorizează temperatura, umiditatea și alți indicatori relevanți din sol și aer. Aceste date sunt folosite pentru programarea tratamentelor fitosanitare și prevenirea bolilor.
Una dintre principalele dificultăți rămâne lipsa apei. Agricultorul colectează apă pe parcursul iernii din diverse surse și o stochează în bazine și iazuri, însă rezervele nu sunt suficiente pentru toate culturile, în special pentru cele de câmp.
Dumitru Orescu subliniază că agricultura modernă depinde tot mai mult de tehnologie și investiții. În acest an, a achiziționat utilaje agricole prin programe de finanțare care permit plata în rate fără dobândă, facilitând astfel modernizarea exploatației.
În același timp, Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis o avertizare de înghețuri. În orele nocturne și matinale, temperaturile ar putea coborî până la -3°C, ceea ce menține riscurile pentru culturile agricole.