point Logo
main logo
main logo
195

Agitație mare în cimitire. Locuitorii din Căușeni curăță mormintele

În ajunul Paștelui Blajinilor, în cimitirele din raionul Căușeni este forfotă mare. Oamenii au mers la mormintele celor dragi cu unelte, vopsele și materiale pentru curățenie, pentru a îngriji locurile de veci înainte de sărbătoare. În unele localități, la aceste lucrări s-au alăturat și cadre didactice, care au curățat mormintele profesorilor decedați.

Agitație mare în cimitire. Locuitorii din Căușeni curăță morminteleFoto: studio-l.online

În satul Chircăiești, directoarea gimnaziului, Iulia Dan, a mers în cimitir alături de mai multe colege pentru a face ordine nu doar la mormintele rudelor, ci și la cele ale foștilor dascăli care nu mai sunt în viață, transmite Știri.md cu referire la studio-l.online.

Aceasta a explicat că săptămâna este una luminată și că, după curățenia făcută în gospodării înainte de Paște, trebuie îngrijite și locurile de veci.

În cimitirele din raion au fost surprinse și familii venite pregătite pentru muncă, cu sapă, greblă, lopată, hârleț și găleți. Unii gospodari au de îngrijit un singur mormânt, în timp ce alții au în grijă chiar și șase sau zece.

Localnicii spun că dedică o zi întreagă curățeniei din cimitir și că, de multe ori, nu se ocupă doar de mormintele rudelor, ci și de cele ale unor persoane necunoscute.

Cei care au văruit, au vopsit și au reabilitat mormintele afirmă că peste iarnă s-a adunat multă murdărie, iar locurile de veci trebuie puse în ordine înainte de Paștele Blajinilor.

Rudele celor decedați consideră că mormintele trebuie îngrijite cu grijă și spun că, de la an la an, acestea devin tot mai curate și mai bine întreținute.

Lucrările de curățenie vor continua până sâmbătă, iar duminică și luni oamenii își vor aștepta rudele pentru a cinsti memoria celor răposați.

În orașul Căușeni sunt trei cimitire și peste cinci preoți.

studio-l.online
Publicitatea ta poate fi aici