Activele confiscate din activități infracționale vor fi utilizate în scopuri sociale
Fondurile și activele confiscate din activități infracționale vor fi prioritizate pentru scopuri sociale, finanțarea politicilor publice și consolidarea instituțiilor responsabile de restituirea activelor și averilor dobândite ilegal.
Imagine simbolPotrivit Infotag, acest lucru este prevăzut în modificările legislative aprobate de Guvern, transmite Știri.md.
Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, a menționat că proiectul „introduce pentru prima dată un mecanism transparent prin care activele obținute prin activități infracționale pot fi utilizate în beneficiul societății”.
„În ultimii patru ani, statul a confiscat astfel de active în valoare de peste 41 de milioane de lei. Numai în ultimii trei ani, suma medie anuală confiscată depășește 15 milioane de lei. Până acum, aceste resurse erau considerate aproape exclusiv ca un mijloc de evidență contabilă în procedurile penale. Astăzi, însă, ele devin un instrument activ de solidaritate socială și de consolidare a statului de drept. Fondurile și bunurile confiscate vor fi redirecționate în principal către scopuri sociale, inclusiv instituții de învățământ, spitale, centre de cazare și servicii de asistență socială”, a declarat Cojuhari.