1 feb, 2022 12:53
0
1 523

A murit Protoiereul mitrofor Nicolae Vornicescu: Mesajul Mitropoliei

1 feb, 2022 12:53
0
1 523

Parohul bisericii în construcție cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” din orașul Taraclia, Protoiereul mitrofor Nicolae Vornicescu a decedat la data de 30 ianuarie, după o necruţătoare boală.

A murit Protoiereul mitrofor Nicolae Vornicescu: Mesajul MitropolieiFoto: mitropolia.md

Despre aceasta anunță Mitropolia R. Moldova, transmite Știri.md.

"Protoiereul Nicolae Vornicescu s-a născut în anul 1976, luna iulie, ziua a 2-a în s. Lozova, r. Strășeni, Republica Moldova. Din copilăria sa a crescut şi a fost educat pe lângă biserică într-o familie de creștini ortodocși.

În anul 1998 este admis la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, unde își face studiile până în anul 2002.

La data de 25 octombrie 1998 este hirotonit diacon de către Înalt Preasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al Întregii Moldove.

La 22 noiembrie 1998 este hirotonit în demnitatea preot de către Înalt Preasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al Întregii Moldove.

În data de 9 decembrie 1998 este numit paroh al bisericii cu hramul ”Sf. Ier. Nicolae” din s. Sarata-Nouă, r-nul. Leova.

Din 4 ianuarie 2000 este numit cleric al bisericii ”Sf. M. Mc. Gheorghe” din or. Taraclia, iar din data de 28 februarie 2006 este numit paroh al acestei biserici.

Pe data de 20 august 2020 este numit paroh al bisericii în construcție cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

Pe parcursul vieţii sale este decorat cu înalte menţiuni bisericeşti, inclusiv ultima decoraţie dreptul de a săvârşi Sfânta Liturghie cu Uşile Împărăteşti deschise până la “Tatăl nostru”.

Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în latura celor Drepți!", se arată în mesaj.

Despre aceasta anunță Mitropolia R. Moldova, transmite Știri.md.

"Protoiereul Nicolae Vornicescu s-a născut în anul 1976, luna iulie, ziua a 2-a în s. Lozova, r. Strășeni, Republica Moldova. Din copilăria sa a crescut şi a fost educat pe lângă biserică într-o familie de creștini ortodocși.

În anul 1998 este admis la Academia de Teologie Ortodoxă din Chișinău, unde își face studiile până în anul 2002.

La data de 25 octombrie 1998 este hirotonit diacon de către Înalt Preasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al Întregii Moldove.

La 22 noiembrie 1998 este hirotonit în demnitatea preot de către Înalt Preasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului şi al Întregii Moldove.

În data de 9 decembrie 1998 este numit paroh al bisericii cu hramul ”Sf. Ier. Nicolae” din s. Sarata-Nouă, r-nul. Leova.

Din 4 ianuarie 2000 este numit cleric al bisericii ”Sf. M. Mc. Gheorghe” din or. Taraclia, iar din data de 28 februarie 2006 este numit paroh al acestei biserici.

Pe data de 20 august 2020 este numit paroh al bisericii în construcție cu hramul ”Adormirea Maicii Domnului” din or. Taraclia.

Pe parcursul vieţii sale este decorat cu înalte menţiuni bisericeşti, inclusiv ultima decoraţie dreptul de a săvârşi Sfânta Liturghie cu Uşile Împărăteşti deschise până la “Tatăl nostru”.

Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în latura celor Drepți!", se arată în mesaj.

Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter

Loading...

Loading...