main logo
989

A avut loc prima Adunare Cetățenească: Recomandările formulate

Pentru prima dată, 38 de cetățeni din toată țara, reprezentând diferite regiuni, medii socioeconomice, limbi, genuri și vârste, s-au întrunit la Adunarea Cetățenească și au elaborat împreună recomandări privind prevenirea riscurilor dezinformării asupra democrației și, respectiv, consolidarea statului de drept.

A avut loc prima Adunare Cetățenească: Recomandările formulateFoto: știri.md

În cadrul Adunării Cetățenești, participanții au lucrat în grupuri și au explorat întrebări precum: ce înseamnă democrația pentru ei; cum dezinformarea le afectează viața de zi cu zi; cum societatea din Republica Moldova poate deveni mai puternică în fața acestui fenomen, transmite Știri.md.

Discuțiile au fost îmbogățite prin dialoguri cu experți/te în domeniul mass-media și al drepturilor omului, inclusiv Avocatul Poporului. Experții au interacționat cu grupurile răspunzând la întrebări, oferind exemple concrete, punând sub semnul întrebării anumite presupuneri și legând discuțiile de dezbaterile democratice mai largi din țară și de cadrele juridice internaționale.

În a doua zi a Adunării, cetățenii au interacționat direct cu reprezentanți de nivel înalt din instituții publice-cheie, precum Consiliul Audiovizualului, Președinția, deputați din comisiile parlamentare pentru securitate națională și educație, precum și Centrul pentru Comunicare Strategică și Combaterea Dezinformării. 

Participanții au explorat diferite modalități de abordare a dezinformării, de la rolul vital al educației în formarea competențelor de verificare și utilizare responsabilă a informațiilor, la măsuri potențiale împotriva celor care creează și răspândesc informații false. Au mai discutat despre modul în care dezinformarea afectează încrederea socială și legăturile familiale, subliniind necesitatea de a proteja cetățenii de riscurile acestui fenomen și de a le oferi suport în prevenirea lor.

La finalul celor două zile de lucru, cetățenii au formulat câteva recomandări: 

1. Instituțiile statului să asigure transparența în procesul decizional, menținând cetățenii bine informați și activ implicați în viața politică națională, cu sprijinul unor mecanisme solide de verificare a faptelor și printr-o comunicare consecventă la nivel local, regional și național.

2. Ministerul Educației și Cercetării să introducă un modul dedicat dezinformării în cadrul orelor de educație pentru societate și tehnologia informației, ca parte a curriculumului național, destinat elevilor și elevelor din învățământul liceal și gimnazial. 

3. Comisia parlamentară pentru mass-media, în parteneriat cu societatea civilă, să sprijine crearea unui departament specializat în cadrul Consiliului Audiovizualului (CA), dedicat combaterii dezinformării online. Acest departament ar fi responsabil de monitorizarea conținutului digital și coordonarea cu platformele sociale online pentru a aplica măsuri adecvate — precum avertismente, amenzi și recomandări pentru suspendarea conturilor, atunci când este necesar. De asemenea, ar trebui să funcționeze ca un canal pentru recepționarea și procesarea sesizărilor cetățenilor, prin filtre tematice, promovând, în același timp, informații corecte și sporind conștientizarea publicului cu privire la riscurile și impactul dezinformării. 

4. Instituțiile statului să sprijine eforturile experților/telor și ale jurnaliștilor în combaterea informațiilor false difuzate online. 

Aceste recomandări vor fi transmise instituțiilor relevante, inclusiv autorităților din Republica Moldova, Parlamentului, precum și altor organizații naționale și internaționale.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării