stiri Logo
main logo
main logo
2641

Viorel Cernăuțeanu: Din 25 februarie, Șor nu a plecat din Federația Rusă

Din data de 25 februarie, Ilan Șor se află la Moscova și nu a mai plecat de acolo. Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, susține că acesta ar fi rămas în Rusia pentru „a primi mai ușor tacticile care sunt pe compartimentul legat de Moldova, pentru că așa e mai comod și mai sigur”.

Viorel Cernăuțeanu: Din 25 februarie, Șor nu a plecat din Federația RusăFoto: TV8.md

Potrivit șefului IGP, Șor nu a mai părăsit Federația Rusă încă din luna februarie curent, transmite Știri.md cu referire la tv8.md.

„Dacă ar fi rușii cooperanți și ar da toată informația și ar respecta cadrul legal ca să-l extrădeze sau să-l rețină, după cum prevăd tratatele internaționale, în mod special cu atenția Interpolului, care ar trebui să-l rețină și să-l extrădeze”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.

De asemenea, acesta susține că, inițial, când Ilan Șor singur s-a dat de gol prin acea ieșire în public, el nu a știut că a deconspirat și răspunsurile pe care le primise IGP. Cernăuțeanu spune că, cu câteva zile înainte de acea apariție publică, venise un răspuns din Rusia, potrivit căruia Șor nu a intrat în Federația Rusă.

„Cu atât mai mult, în demersurile noastre era și recunoașterea facială, dacă a fost sau dacă are o altă cetățenie a Federației Ruse. Am primit răspuns că nu este așa ceva, ca a doua zi să apară imagini cu Ilan Șor care declară că e la Moscova”, spune Cernăuțeanu.

Citiți întregul articol aici.

Reamintim că oligarhul fugar Ilan Șor a părăsit statul Israel pe data de 1 februarie și a plecat la Moscova.

Ulterior, Interpol a cerut autorităților din Federația Rusă să confirme că fugarul Ilan Șor s-ar afla pe teritoriul lor și, apoi, să-l localizeze, rețină și extrădeze în Republica Moldova.

Rusia, într-un răspuns pentru Interpol, a declarat că nu-l va extrăda pe fostul deputat.

tv8.md
Publicitatea ta poate fi aici