point Logo
main logo
main logo
651

Sandu, discuții cu cel mai înalt oficial militar al NATO: Securitatea, în prim-plan

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu amiralul Giuseppe Cavo Dragone, președintele Comitetului Militar al NATO, cel mai înalt oficial militar al Alianței.

Sandu, discuții cu cel mai înalt oficial militar al NATO: Securitatea, în prim-planFoto: presedinte.md

Vizita oficialului NATO are loc în contextul celor peste 30 de ani de cooperare dintre Republica Moldova și NATO, începută odată cu aderarea țării la Parteneriatul pentru Pace, transmite Știri.md.

În cadrul discuțiilor, șefa statului a subliniat importanța consolidării capacităților de apărare, în condițiile unui context regional și global marcat de incertitudine și riscuri de securitate.

Un subiect distinct abordat în cadrul întrevederii a fost securitatea cibernetică și combaterea amenințărilor informaționale. Maia Sandu a exprimat aprecierea pentru sprijinul oferit de NATO în aceste domenii și a menționat că dezvoltarea acestor capacități contribuie la protejarea cetățenilor și la stabilitatea regională.

La rândul lor, oficialii NATO au apreciat contribuția Republicii Moldova la securitatea regională, inclusiv prin participarea militarilor moldoveni în misiuni internaționale de menținere a păcii, precum cea din Kosovo.

Totodată, a fost reconfirmat angajamentul Republicii Moldova de a continua cooperarea cu NATO, în conformitate cu statutul de neutralitate prevăzut de Constituție, în beneficiul securității naționale și regionale.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici