main logo
1934

PSRM a luat act de decizia lui Ceban privind crearea partidului său

Socialiştii au luat act de decizia primarului de Chişinău, Ion Ceban, de a iniţia procesul de creare a propriului partid - Mişcarea Alternativă Naţională (MAN).

PSRM a luat act de decizia lui Ceban privind crearea partidului săuFoto: știri.md

Potrivit Infotag, despre acest lucru a anunţat liderul PCRM, Vlad Batrîncea, transmite Știri.md.

El a precizat că PSRM nu comentează declaraţiile lui Ceban, menţionând că "este decizia lui personală".

"Partidul Socialiştilor a luat act de decizia primarului de Chişinău, Ion Ceban. Aceasta este decizia lui personală", a declarat secretarul executiv al PSRM.

Totodată, el a făcut aluzie la lipsa de ideologie în partidul lui Ceban, care a declarat cu o zi înainte că partidul este pentru independenţă şi neutralitate, dar şi pentru integrarea europeană a Moldovei.

"PSRM are o echipă şi o ideologie stabilă. Agendă proprie şi responsabilitate faţă de alegători. Socialiştii nu se retrag de la principiile lor declarate. Politica fără principii este lipsită de sens şi se transformă într-o farsă fără sens", a subliniat Batrîncea.

Ion Ceban a fost ales în funcţia de primar al Chişinăului în noiembrie 2019, cu sprijinul Partidului Socialiştilor, în cadrul căruia a ocupat funcţia de secretar pentru ideologie.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării