main logo
2397

Primele locuri pe listele electorale, dominate de bărbați

Un nou studiu al Centrului Parteneriat pentru Dezvoltare (CPD) arată că, deși femeile constituie 44,5% din candidații la alegerile parlamentare din 2025 – o paritate aproape atinsă – această pondere este în ușoară scădere față de alegerile din 2021.

Primele locuri pe listele electorale, dominate de bărbațiColaj: Știri.md

CPD monitorizează alegerile parlamentare și locale din perspectiva egalității de gen mai mult de 15 ani, transmite Știri.md.

Potrivit studiului de anul acesta, toate formațiunile politice participante la alegerile parlamentare din 2025 s-au conformat prevederilor Codului Electoral, care impune un prag minim de reprezentare de gen pe listele de candidați. 

Totuși, analiza comparativă a listelor electorale scoate în evidență faptul că unele partide s-au limitat strict la respectarea cotei minime obligatorii, în timp ce altele au mers dincolo de cerințele legale, incluzând peste 50% femei în rândul candidaților (PP LOC, PP ALDE). 

Deși prezența numerică a femeilor pe listele de candidați este relativ echilibrată, analiza poziționării acestora relevă unele fluctuații. În primele 10 poziții, considerate cele mai competitive și cu cele mai mari șanse de a asigura un mandat parlamentar, femeile reprezintă 40,7% din totalul candidaților, în timp ce în următoarea decilă (locurile 11–20) ponderea femeilor urcă ușor la 42%. 

Deși aceste cifre indică o reprezentare apropiată de paritate în zonele eligibile, ele marchează o scădere ușoară față de alegerile din 2021, când 42,7% dintre candidații din prima decilă erau femei. 

Această tendință sugerează că, în ciuda progresului înregistrat la nivel general, partidele rămân reticente în ceea ce privește plasarea femeilor în poziții cu șanse maxime de accedere în Parlament, ceea ce poate influența negativ reprezentarea efectivă a acestora în Legislativ.

Indicatorii de poziționare arată că, deși femeile au câștigat teren în ultimele două decenii, bărbații domină în continuare fruntea listelor și primele 5 poziții. Datele arată că poziția medie a bărbaților pe liste este constant mai favorabilă decât a femeilor: în 1998 diferența era de 10 locuri, iar în 2025 rămâne de 4 locuri. În fruntea listelor (prima poziție) bărbații domină aproape complet – în majoritatea ciclurilor electorale, numărul bărbaților aflați pe prima poziție a depășit cu mult numărul femeilor.

Vârsta candidaților

Vârsta medie a candidaților propuși la funcția de deputat este mai mare decât în scrutinele electorale precedente. Analizând evoluția profilului candidaților înaintați pe listele electorale începând cu anul 1998, observăm că în acest an vârsta medie a candidaților este de 47,2 ani. Aceasta reprezintă cea mai ridicată valoare de până acum, fiind precedată de scrutinul din 2019, când vârsta medie era de 46,9 ani. În toate celelalte competiții electorale, vârsta medie a candidaților s-a situat sub pragul de 45 de ani. 

Partidele preferă să pună pe primele locuri candidați mai în vârstă. În primele 10 poziții vârsta medie este de 50,5 ani, iar în ultimele 10 locuri scade la 39,1 ani – o diferență de peste 11 ani.

Potrivit analizei, candidații mai tineri sunt plasați preponderent spre sfârșitul listelor electorale, acolo unde șansele de accedere în Parlament sunt mai mici.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării