Prim-ministrul Alexandru Munteanu a discutat cu aleșii locali din raionul Hâncești
Prioritățile de dezvoltare regională, proiectele realizate cu sprijinul Guvernului, dar și problemele cu care se confruntă cetățenii au fost discutate în cadrul unei întrevederi a premierului Alexandru Munteanu cu primarii și reprezentanții serviciilor deconcentrate din raionul Hâncești.
Foto: Guvernul RMÎn contextul condițiilor meteo nefavorabile, șeful Executivului a menționat că instituțiile statului sunt mobilizate pentru curățarea drumurilor, asigurarea circulației și intervenții operative, acolo unde situația o impune. În prezent, procesul educațional în instituțiile de învățământ din raion se desfășoară cu prezență fizică, iar modul de organizare a lecțiilor în zilele următoare va fi stabilit în funcție de evoluția condițiilor meteorologice, transmite Știri.md.
„Atât în sectorul energetic, cât și în domeniul administrării drumurilor, toate instituțiile activează în regim operativ, astfel încât vremea nefavorabilă să nu afecteze viața cetățenilor”, a declarat premierul.
Un alt subiect important al discuțiilor a vizat proiectele și investițiile realizate în ultimii ani în raionul Hâncești. Potrivit datelor prezentate, aproximativ 220 de milioane de lei au fost alocați pentru 57 de proiecte implementate prin Programul „Satul European”. Acestea au vizat, în principal, modernizarea spitalului raional, reabilitarea drumurilor, dezvoltarea infrastructurii de apă și canalizare, creșterea eficienței energetice, precum și renovarea grădinițelor, școlilor, parcurilor și a iluminatului stradal.
Totodată, prim-ministrul a subliniat că Guvernul lucrează la un concept de reformare a administrației publice locale, cu scopul de a atrage mai multe investiții în comunități și de a consolida capacitatea autorităților locale. În acest context, a fost reiterată importanța procesului de amalgamare voluntară a localităților.
„Privim dezvoltarea raionului Hâncești ca un efort comun pe termen lung, iar amalgamarea voluntară rămâne un instrument important pentru consolidarea capacității administrative și accelerarea investițiilor locale, astfel încât cetățenii să beneficieze de servicii publice mai bune”, a concluzionat premierul.