PAS îl acuză pe Ceban: Chișinăul riscă să piardă 66 de milioane de euro
„Chișinăuienii vor plăti din buzunarul lor pentru incompetența primarului Ion Ceban, care a condus la prelungirea unui contract păgubos cu EPA Media, ce ar putea aduce orașului pierderi de peste 66 de milioane de euro.” În cadrul unui briefing de presă, deputatul Lilian Carp și consilierul municipal Dumitru Ivanov au explicat cum administrația Ceban a fost incapabilă să apere interesele financiare ale Capitalei, expunându-i pe chișinăuieni la riscuri financiare majore.

Potrivit membrilor PAS, în 2007, Primăria Chișinău a semnat un contract cu EPA Media pentru montarea și gestionarea a 300 de stații de așteptare, acordându-i dreptul exclusiv de a amplasa publicitate pe teritoriul orașului. Contractul prevedea o clauză de prelungire automată de cinci ani în lipsa unei notificări de reziliere. Această clauză a fost activată atât în 2017, cât și în 2021, sub administrația Ceban, fără ca Primăria să intervină sau să protejeze interesele publice, transmite Știri.md.
„Inacțiunea primarului Ceban a dus la o prelungire a contractului și la expunerea Chișinăului la o posibilă obligație de plată de încă 20 de milioane de euro, pe lângă pierderile anterioare. În plus, agentul economic a solicitat despăgubiri de 66 de milioane de euro, inclusiv cheltuieli pentru renovarea stațiilor și profitul ratat”, a declarat deputatul Lilian Carp.
Compania EPA Media cere acum daune de 66 de milioane de euro, dintre care două milioane de euro pentru investiții și 64 de milioane de euro pentru profitul ratat și penalități. În fiecare an în plus de contract, compania solicită patru milioane de euro pentru profitul neîncasat.
Fracțiunea PAS din CMC a solicitat convocarea de urgență a unei ședințe a Consiliului Municipal Chișinău, în cadrul căreia primarul general să ofere explicații.
„De ce a ascuns aceste informații de consilieri și de cetățeni? De ce a permis prelungirea automată a contractului și, mai important, de ce nu apără interesele municipiului într-un litigiu de zeci de milioane de euro?”, au întrebat reprezentanții PAS.
Știri.md amintește că operatorul de publicitate EPA Media solicită un prejudiciu de peste 66 de milioane de euro de la Primăria orașului Chișinău. Despre aceasta scrie consilierul municipal al Partidului Politic „Platforma Demnitate și Adevăr”, Victor Chironda, pe pagina sa de Facebook.
Citește și: Primăria Capitalei vine cu precizări privind prejudiciul cerut de un agent economic