Partidele proruse de la Chișinău anunță un protest de amploare
Cele patru partide, PCRM, PSRM, „Viitorul” și „Inima Moldovei” care au anunțat că formează un bloc electoral la următoarele alegeri, au decis să organizeze un protest duminică în Capitală pentru a-și demonstra „unitatea” și „sprijinul poporului”. Anunțul a fost făcut de liderul socialiștilor Igor Dodon.

Potrivit acestuia, la manifestație ar urma să vină 15 mii de susținători, transmite Știri.md cu referire la jurnal.md.
Amintim că cei patru lideri de partide: Vladimir Voronin, Igor Dodon, Irina Vlah și Vasile Tarlev au anunțat la 22 iulie că formează un bloc electoral, la scurt timp după o vizită la Moscova, unde s-au întâlnit cu vicepremierul rus, Dmitri Patrușev și alți oficiali ruși.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat că „alternativele lui Putin” se înmulțesc în prag de alegeri în R. Moldova.
El a menționat că e vorba de care s-au perindat de-a lungul anilor la guvernare și au ținut Moldova în sărăcie și în zona gri. „De-a lungul anilor, ei au lucrat împotriva Moldovei. Acum vor să captureze iarăși țara noastră după alegeri și s-o dea pe tavă stăpânilor lor de la Kremlin”, a spus Igor Grosu.