Moldova va cere Rusiei despăgubiri pentru atacul asupra rețelei electrice
Republica Moldova va solicita despăgubiri Federației Ruse pentru prejudiciile provocate de atacul asupra liniei electrice de înaltă tensiune Isaccea–Vulcănești, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi. Oficialul a precizat că pagubele sunt „considerabile și nu pot fi ignorate” și că va fi înaintată o notă diplomatică pentru despăgubiri după evaluarea completă a prejudiciului.
Colaj: Știri.md„Prejudiciul este unul semnificativ și va trebui să vedem cum vom putea înainta o notă de plată, pentru că acest atac nu poate fi trecut cu vederea. Este un prejudiciu serios adus bunăstării Republicii Moldova și proprietății statului, inclusiv liniilor de înaltă tensiune. Mai întâi trebuie, desigur, să reparăm, după care vom face evaluarea și, pe canale diplomatice, vom cere despăgubiri din partea Federației Ruse. Specialiștii noștri lucrează foarte strâns cu cei ucraineni și sperăm că, în 5–7 zile, vom reuși să restabilim situația", a declarat oficialul în cadrul unei emisiuni de la TV8, transmite Știri.md cu referire la newtv.md.
Parlamentul a adoptat proiectul de hotărâre privind instituirea stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile, începând cu 25 martie 2026. Documentul a fost votat de 72 de deputați și a fost propus de Guvern după deconectarea principalei linii electrice de alimentare a țării – Vulcănești–Isaccea – ca urmare a atacurilor Federației Ruse asupra infrastructurii energetice civile din Ucraina.
Autoritățile au precizat că, deși consumatorii sunt asigurați cu energie din surse interne și din importuri prin rute alternative, inclusiv prin cele patru linii de interconexiune de 110 kV cu România, situația rămâne critică. Prim-ministrul Alexandru Munteanu a declarat că starea de urgență va permite autorităților să intervină rapid și să adopte măsurile necesare pentru protejarea securității energetice a țării și a cetățenilor.