Marian Lupu: Guvernarea PAS are o singură politică – lupta cu „dușmanul”
Președintele Partidului „Mișcarea Respect Moldova”, Marian Lupu, critică actuala guvernare, acuzând Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) de lipsă de profesionalism și orientare politică bazată exclusiv pe identificarea unui „dușman” imaginar.

Potrivit lui Lupu, politica PAS se bazează pe un singur element, menționând că „ei trebuie să găsească dușmanul și să mimeze lupta cu acesta, doar pentru a justifica în fața electoratului propriu incapacitatea de a guverna eficient”, transmite Știri.md.
El a afirmat că în această abordare politică au de suferit „zeci de mii de oameni de rând”, care, potrivit lui, sunt „terorizați prin amenzi și descinderi ale forțelor de ordine”. Lupu a menționat că lupta cu finanțările obscure sau ilegale trebuie să vizeze actorii reali, nu cetățenii obișnuiți.
Totodată, liderul „Respect Moldova” a afirmat că fenomenul corupției politice a luat amploare după preluarea guvernării de către PAS și a invocat date privind creșterea nivelului sărăciei absolute.
Deocamdată, reprezentanții PAS nu au venit cu o reacție la declarațiile lui Marian Lupu.