main logo
2409

Laundromat: SPCSB confirmă implicarea lui Veaceslav Platon

După Serviciul de Informații și Securitate (SIS), și Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (SPCSB) confirmă implicarea controversatului om de afaceri Veaceslav Platon în frauda bancară și Laundromat.

Laundromat: SPCSB confirmă implicarea lui Veaceslav PlatonFoto: știri.md

Într-un răspuns oficial oferit de SPCSB fostei deputate de la Platforma DA, Inga Grigoriu, se menționează că „în cadrul investigațiilor, au fost identificate conexiuni dintre Ronida Invest LLP și persoana fizică Veaceslav Platon”, transmite Știri.md cu referire la tv8.md.

„Încă o confirmare a unei instituții naționale – Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor (SPCSB), privind implicarea numitului Veaceslav Platon în frauda bancară, dosar din care a fost scos curat ca lacrima de către actualul procuror general, A. Stoianoglo, și în spălătoria rusească Laundromat”, scrie Grigoriu pe pagina sa de Facebook.

Reprezentanții Serviciului Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor precizează că informațiile acumulate au fost expediate în adresa Procuraturii „pentru a fi examinate în conformitate cu competențele deținute”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării