Krasnoselski a trimis o scrisoare pentru Sandu: Replica Președinției
Președinția Republicii Moldova nu a recepționat deocamdată nicio scrisoare din partea șefului administrației de la Tiraspol cu privire la reluarea procesului de negocieri.
![Krasnoselski a trimis o scrisoare pentru Sandu: Replica Președinției](https://i.simpalsmedia.com/point.md/news/809x456/c721d74117fb37b223af9de969f3f823.jpg)
„Pe moment, nu deținem astfel de informații. În cazul în care vom avea informații la subiect, vom reveni”, a precizat Direcția informare și comunicare cu mass-media a Aparatului președintelui Republicii Moldova, la solicitarea IPN, transmite Știri.md.
Ieri, postul oficial de televiziune de la Tiraspol, „Первый приднестровский”, a informat pe pagina sa de pe rețeaua Telegram că, în cadrul unei întrevederi a șefului administrației transnistrene, Vadim Krasnoselski, cu șeful misiunii OSCE din Republica Moldova, Klaus Neukirch, liderul transnistrean a transmis, prin misiunea OSCE, o altă scrisoare din partea structurilor de la Tiraspol pentru președintele Republicii Moldova, Maia Sandu.
În scrisoare, Vadim Krasnoselski a făcut apel la șefa statului să grăbească desemnarea unui reprezentant oficial al Republicii Moldova în procesul de negocieri. Semnatarul scrisorii a menționat că așteaptă „răspuns și desemnarea” negociatorului din partea Chișinăului.
Runda de negocieri în formatul 5+2, programată pentru 2-3 noiembrie la Stockholm, Suedia, a fost amânată. Formatul de negocieri este înghețat de peste doi ani.
Ultima întâlnire a avut loc la Bratislava, Slovacia, pe data de 10 octombrie 2019, dar în cadrul acesteia nu s-a semnat un protocol final, din cauza divergențelor dintre opiniile părților implicate în negocieri.