stiri Logo
main logo
main logo
1441

Irina Gutnic confirmă că a procurat două apartamente la preț preferențial

Fosta viceprimăriță a municipiului Chișinău, Irina Gutnic, revocată recent din funcție, a respins acuzațiile lansate anterior de consilierii PAS, potrivit cărora și-ar fi procurat două apartamente la preț preferențial într-un bloc destinat angajaților S.A. „Apă-Canal Chișinău”, fără a întruni criteriile necesare.

Irina Gutnic confirmă că a procurat două apartamente la preț preferențialColaj: Știri.md

În cadrul unei conferințe de presă, Gutnic a declarat că subiectul a fost verificat de instituțiile competente și că imobilele au fost procurate legal, în perioada în care activa în cadrul întreprinderii municipale, transmite Știri.md cu referire la unimedia.info.

„O să vă rog să-i transmiteți doamnei Ixari, care vă face acum mesaje și vi le trimite, să vă informeze că acest subiect a fost verificat de absolut toate organele competente. Tot cu ce m-am ales eu din activitatea în cadrul Primăriei Chișinău sunt aceste imobile, care au fost procurate la preț preferențial, da, e adevărat, ca și pentru ceilalți angajați, pentru că eram angajată în cadrul Apă Canal”, a declarat Gutnic.

Aceasta a mai precizat că veniturile utilizate pentru procurarea apartamentelor sunt legale și declarate.

„Veniturile pentru procurarea acestor imobile sunt legale, declarate, indicate în declarația de avere, nu au fost luate în scopuri comerciale și cred că acest subiect este închis”, a adăugat fosta viceprimăriță.

Totodată, Irina Gutnic a afirmat că în spațiul public vor continua atacurile la adresa sa.

„Cum am spus, se va încerca denigrarea mea pe aceleași subiecte, vestimentație, stil de viață, care e unul legal”, a spus aceasta.

Pe 11 mai, primarul general Ion Ceban a anunțat revocarea Irinei Gutnic din funcția de viceprimar al Capitalei.

Ulterior, pe 13 mai, Irina Gutnic a fost eliberată și din funcția de director general al S.A. „Apă-Canal Chișinău”, în urma unei decizii adoptate de Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor întreprinderii municipale.

După aceste decizii, Gutnic a anunțat că va contesta în instanță eliberarea sa din funcție.

„Voi contesta în instanță, nu pentru a reveni în Primărie lângă Ion Ceban, ci pentru că administrația mun. Chișinău nu poate fi transformată în SRL-ul personal al unui om. Știu că vor urma atacuri, nu mă surprind, ele fac parte din stilistica primarului general”, a declarat aceasta.

unimedia.info
Publicitatea ta poate fi aici