main logo
19173

Igor Dodon: Cel mai probabil, Maia Sandu va amâna alegerile

Liderul socialiștilor Igor Dodon susține că este pregătit de alegerile anticipate programate pentru 11 iulie, cu care s-a conformat, dar nu este sigur că scrutinul se va desfășura atunci, în condițiile în care prognozează o agravare a situației pandemice.

Igor Dodon: Cel mai probabil, Maia Sandu va amâna alegerileFoto: știri.md

El a spus vineri, în cadrul vlogului său, că nu exclude că „Maia Sandu va iniția din nou stabilirea stării de urgență în luna iunie”, în condițiile în care ea cunoaște „prognozele OMS”, transmite Știri.md cu referire la Cotidianul.md.

„Cel mai probabil, la sfârșitul lui mai-începutul lui iunie, vom ajunge la 1.500-2.000 de cazuri de infectări pe zi și numărul de decese va crește dublu sau triplu față de 20-25 acum. 

În aceste condiții va fi necesar de implicat cu acțiuni mai stringente de susținere a populației. Parlamentul nu poate pentru că e dizolvat, Guvernul nu poate. 

În aceste condiții Maia Sandu va ajunge la situația când, în luna iunie, va veni, cel mai probabil, cu inițiativa de stabilire a stării de urgență în Republica Moldova sub presiunea societății și în cazul acesta se vor amâna alegerile parlamentare anticipate”, a declarat Dodon.

El a insistat că o perioadă mai potrivită pentru desfășurarea scrutinului anticipat ar fi fost luna august sau începutul lunii septembrie.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării