Fostul jurist al PSRM: Dar cine trebuia să fie ales președinte al CC?
Consilierul președintei Parlamentului, fostul jurist al PSRM, Fadei Nagacevschi, nu vede o altă candidatură mai bună decât Vladimir Țurcan în funcția de președinte al Curții Constituționale.

„Eu am o întrebare: dar cine din actuala componență trebuia să fie ales în calitate de președinte?”, a declarat Nagacevschi pe o rețea de socializare, transmite Știri.md.
Consilierul susține că Vladimir Țurcan este un candidat mai bun decât Nicolae Roșca sau Domnica Manole.
„Dacă era selectat domnul Roșca, toți strigau că PAS a preluat Curtea; dacă doamna Manole, avea să se spună că PPDA a preluat Curtea; dacă doamna Șova, cel puțin s-ar fi spus că Curtea este condusă de o persoană care a declarat, aparent, în mod fals că cunoaște engleza și franceza; dacă ar fi învins unul din cei propuși de CSM, s-ar fi spus că Plahotniuc a preluat Curtea”, a declarat Fadei Nagacevschi.