COVID-19: Ce ar însemna decretarea stării de urgenţă în R. Moldova
Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, dar și premierul Ion Chicu anunță că se poartă discuții privind decretarea stării de urgență în țară.

Declarațiile au fost făcute în contextul alertei deja instituite de Cod roșu, în care autoritățile se arată sigure că numărul moldovenilor infectați de coronavirus va crește în următoarele zile, decisive în lupta cu epidemia de coronavirus de tip nou.
Totuși, oficialii dau asigurări că există destule resurse pentru a face față cu brio situației, dar oamenii trebuie să fie mai responsabili și să stea acasă.
”Starea de urgență se anunță de către Parlament la inițiativa șefului statului sau premierului. Mâine, 16 martie, ne convocăm la 08:00 cu domul premier și vom decide. Multe acțiuni din stare de urgență deja sunt întreprinse”, a declarat Igor Dodon.
Prevederile legii privind regimul stării de urgenţă, de asediu şi de război care a fost adopată în anul 2004: