point Logo
main logo
main logo
1406

Chișinăul politizează subiectul importului de echipamente medicale

Autorităţile de la Chișinău politizează problema cu importul de echipamente medicale în Transnistria, a declarat Vitali Ignatiev, negociatorul-şef al regiunii transnistrene.

Chișinăul politizează subiectul importului de echipamente medicale

Despre acest lucru el a declarat marţi, după întrevederea cu omologul său moldovean, Oleg Serebrian, la Bender, transmite Știri.md cu referire la Infotag.

Potrivit lui, Chişinăul cere ca Spitalul pentru Invalizi de război de la Tiraspol să fie înregistrat în Moldova, deşi astfel de cerinţe nu au fost înaintate până acum.

"De fapt, folosind sănătatea oamenilor, Chişinăul încearcă să creeze un precedent pentru înregistrarea instituţiilor medicale din Transnistria în Moldova", s-a arătat indignat Ignatiev, considerând că problema importului de echipamente se poate rezolva într-o zi, dar nu a fost soluţionată de mai bine de o lună. 

Potrivit lui, este vorba despre un tomograf din Slovacia, certificat în Europa. 

Comentând Legea cu privire la separatism adoptată, Ignatev a numit-o ameninţare la adresa securităţii reprezentanţilor Transnistriei.

"Tocmai din aceste motive organizăm astăzi o întâlnire nu la Chişinău, ci la Bender. Cred că astfel de acţiuni ale Moldovei creează obstacole pentru dialog", a spus Ignatiev.

infotag.md
Publicitatea ta poate fi aici