main logo
1071

CEC a format consiliile în localitățile unde vor fi alegerile locale noi și parțiale

În cadrul ședinței de astăzi, 9 aprilie, Comisia Electorală Centrală (CEC) a constituit nouă consilii electorale de circumscripție electorală de nivelul I în localitățile unde, pe 19 mai 2024, urmează să aibă loc alegeri locale noi și parțiale.

CEC a format consiliile în localitățile unde vor fi alegerile localeImagine simbol

Astfel, până la 10 aprilie secretarii consiliilor locale vor asigura convocarea primei ședințe a consiliilor electorale de circumscripție constituite, transmite Știri.md.

Totodată CEC informează precum că, până 14 aprilie curent vor fi constituite și secțiile de votare.

Știri.md amintește că, pe data de 19 mai 2024 vor avea loc alegeri locale noi pentru o nouă componență a consiliilor locale în localitățile Cairaclia și Salcia raionul Taraclia, Chioselia Rusă și Cotovscoe din UTA Găgăuzia, dar și pentru alegerea primarului în comuna Tîrnova, raionul Dondușeni, orașul Bucovăț, raionul Strășeni, satul Sagaidac, raionul Cimișlia și comuna Hănăsenii Noi, raionul Leova.

Totodată, în aceeași zi, vor avea loc alegeri parțiale pentru funcția de primar în localitățile Chioselia Rusă și Cotovscoe din UTA Găgăuzia, precum și alegeri parțiale pentru o nouă componență a consiliului local al comunei Cealîc, raionul Taraclia.

Mai multe informații despre alegerile locale noi și parțiale din 19 mai 2024 le puteți găsi pe pagina web oficială a Comisiei www.cec.md, rubrica „Alegeri locale noi din 19.05.24”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării