728

Ana Ciuchitu a cucerit medalia de bronz la Universiada Mondială

Ana Ciuchitu a obţinut ieri medalia de bronz în turneul de taekwondo din cadrul Universiadei Mondiale de la Napoli (Italia), categoria de greutate până la 67 de kilograme.

Ana Ciuchitu a cucerit medalia de bronz la Universiada MondialăFoto: moldpres.md

Ea a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere după ce a învins în primul meci disputat reprezentanta Kazahstanului, Axaule Yerakassimova, apoi a întrecut-o pe Marie Lewis din Statele Unitele ale Americii, iar în semifinală i-a cedat sportivei din China, Yunyun Shan, transmite Știri.md cu referire la Moldpres

Coechipierul Vadim Dimitrov (58 kg) a fost eliminat din concurs în faza inaugurală a turneului. El i-a cedat lui Georgi Gurtîşev din Rusia.

Înotătoarea Tatiana Chişcă s-a situat pe locul şase la proba 50 metri spate, cu rezultatul 31,58 secunde.

Arcaşul Dan Olaru a încheiat concursul individual pe locul nouă cu rezultatul 656 puncte. Coechipierul Oleg Lagutco s-a clasat pe locul 24, iar Milena Gaţco a terminat competiţia pe locul 33.

Medalia cucerită de Ana Ciuchitu este a treia pentru echipa naţională la Universiadă şi prima obţinută la taekwondo.

Delegaţia moldovenească are la activ încă două distincţii.

În turneul de judo, Denis Vieru (66 kg) a devenit campion, iar Dorin Goţonoagă (81 kg) a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.