8531
Alegătorii transnistreni împing în Parlament Blocul Patriotic, PAS și Alternativa
Blocul Patriotic, Partidul Acțiune și Solidaritate și Blocul Alternativa se află pe primele trei poziții câștigătoare în rezultatele preliminare din cele 12 secții unde au votat alegătorii din regiunea transnistreană, potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale.

În urma procesărilor a peste 83% din procesele-verbale, BEP obține 53,13% din voturi, urmat de PAS cu 29,78%, după care urmează Blocul Alternativa cu 9,26% din sufragii, transmite Știri.md cu referire la IPN.
Conform datelor preliminare, pentru Partidul Nostru au votat 2,82% din moldovenii din stânga Nistrului, 1,92% și-au exprimat votul pentru Partidul Democrația Acasă, iar pentru ceilalți concurenți electorali și-au dat votul mai puțin de 50 de alegători transnistreni.