Ucraina bănuiește Rusia de omorul fostului șef al Radei, Andrei Parubii
Șeful Poliției din Ucraina a raportat despre reținerea unui suspect care l-ar fi împușcat mortal, sâmbătă, la Lvov, pe fostul președinte al Radei Supreme, Andrei Parubii. Ivan Vigivschii dă asigurări că forțele de ordine au acumulat probe și afirmă că Rusia este implicată în acest caz.

Suspectul, deghizat în curier, a deschis opt focuri de armă asupra lui Andrei Parubii, care se deplasa pe o stradă din sectorul Frankivsk din Lvov. Ulterior, individul s-a ascuns în regiunea Hmelnițki, dar, peste 36 de ore de căutări, organele de drept l-au identificat și reținut, transmite Știri.md cu referire la ipn.md.
Șeful Poliției ucrainene a precizat că această crimă nu este accidentală și că Rusia este implicată în ea. „Toată lumea va fi trasă la răspundere în fața legii”, a declarat Ivan Vigivschii.
Andrei Parubii a fost deputat în trei legislaturi, începând cu anul 2007. A condus Rada Supremă în legislatura a opta, până în 2019. A participat activ la Revoluția Portocalie din 2004 și la Revoluția Demnității din 2014. Era cunoscut pentru poziția sa fermă proucraineană, antirusă și pentru susținerea politicii de integrare a Ucrainei în Uniunea Europeană și la NATO.
Citește și: Momentul în care ex-președintele Parlamentului Ucrainei a fost asasinat