Ucraina ar fi lovit un cartier al armatei ruse din Doneţk: Morții, scoși în grupuri
Forțele ucrainene ar fi atacat pe 30 iunie și 1 iulie un centru logistic și un depozit de petrol al ruşilor în Lugansk, precum și o bază militară în Donețk. Armata Kievului ar fi folosit drone şi rachete britanice Storm Shadow. În cele două oraşe au izbucnit mai multe incendii.

Mai multe canale de Telegram au distribuit imagini cu clădiri avariate și incendii în oraşul Doneţk, relatează Kyiv Independent şi Kyiv Post. Potrivit autorităților ruse instalate în zonă și surselor ucrainene, cel puțin o persoană a murit, mai multe au fost rănite, iar mai multe incendii au izbucnit în regiune. Denis Pușilin, liderul autoproclamatei „Republici Populare Donețk”, a declarat că în Donețk, o femeie a fost ucisă, iar două persoane, inclusiv un adolescent, au fost rănite în urma atacurilor cu drone și rachete de croazieră, transmite Știri.md cu referire la observatornews.ro.
S-au înregistrat pagube importante într-o piață, la magazin central, o clinică, cămine, centrale termice și o farmacie. Un bloc a fost distrus complet, iar alte 12 clădiri rezidențiale au fost avariate. Orașul Horlivka a fost și el vizat. O sucursală bancară a fost lovită, rănind cel puțin o persoană, potrivit presei ruse. În total, s-au efectuat 26 de atacuri cu drone, rachete cu rază lungă de acțiune și artilerie de 155 mm asupra Donețkului și zonelor învecinate, susține Pușilin.
Canalul rusesc de Telegram SHOT și analistul ucrainean OSINT „Dnipro” susțin că în atac au fost folosite rachete britanice Storm Shadow. Una dintre ele ar fi lovit o clădire ce aparținea fostului Institut de Metale Neferoase din Donețk, care ar fi fost folosită drept cartier general al armatei ruse.
Potrivit bloggerului militar ucrainean de Telegram Supernova+, clădirea ar fi fost lovită până la subsol, iar „morții sunt scoși în grupuri”. Armata ucraineană nu a comentat aceste afirmații, iar informațiile nu au putut fi verificată independent de presa ucraineană.
Leonid Pasechnik, liderul instalat de ruşi regiunea Lugansk, a afirmat că apărarea antiaeriană a doborât 35 din cele 40 de drone care au survolat regiunea. Resturi de drone ar fi căzut pe un depozit de combustibil, rănind o femeie, potrivit acestuia. „Logistica rusă din Lugansk, teritoriu ocupat temporar, arde”, a declarat Andrii Kovalenko, șeful Centrului ucrainean pentru Combaterea Dezinformării.
Forțele armate ale Ucrainei lovesc în mod regulat ținte militare din teritoriile ocupate de Rusia și din interiorul Rusiei, pentru a diminua capacitatea de luptă a Moscovei în războiul care a intrat în al patrulea an, relatează presa de la Kiev.