main logo
1443

Trump, despre Putin: Nu vreau să spun că e un ucigaș, dar e un tip dur

Președintele american Donald Trump a transmis luni un mesaj tăios la adresa omologului său rus, Vladimir Putin, declarând că nu se lasă păcălit de liderul de la Kremlin, spre deosebire de predecesorii săi la Casa Albă. Declarația a fost făcută în contextul unui avertisment privind posibile sancțiuni împotriva Rusiei, dacă nu se ajunge la un acord cu Ucraina în termen de 50 de zile.

Trump, despre Putin: Nu vreau să spun că e un ucigaș, dar e un tip durImagine simbol

„Nu vreau să spun că este un ucigaș, dar este un tip dur. A demonstrat asta de-a lungul anilor”, a declarat luni președintele american Donald Trump, referindu-se la omologul său rus, Vladimir Putin, după ce a anunțat că va impune tarife secundare Moscovei dacă nu se va ajunge la un acord cu Ucraina în termen de 50 de zile, transmite Știri.md cu referire la agerpres.ro.

„I-a înșelat pe (Bill) Clinton, (George W.) Bush, (Barack) Obama, (Joe) Biden, dar nu și pe mine”, a spus Trump, referindu-se la predecesorii săi în funcție.

Liderul republican afirmă de câteva săptămâni că este 'dezamăgit' de Putin pentru refuzul său de a ajunge la un acord de încetare a focului cu Kievul și pentru atacurile sale repetate asupra Ucrainei.

În ultimele zile, Trump a evocat din nou posibilitatea de a activa sancțiuni împotriva Rusiei, precum cele pe care le-a dezvăluit luni, pe care le va pune în aplicare dacă nu va exista un acord cu Kievul în termen de 50 de zile.

„Până la urmă, cuvintele nu servesc la nimic. Trebuie acționat. Trebuie obținute rezultate. Și sper că se va ajunge la ele”, a conchis președintele republican în timpul unei întâlniri în Biroul Oval al Casei Albe cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.

În timpul întâlnirii cu Rutte, Trump a anunțat, de asemenea, că va începe să trimită arme statelor membre NATO pentru a fi transferate Ucrainei și a declarat că partenerii europeni ai Alianței vor fi cei care vor plăti pentru acestea.

Trump afirmase anterior că Washingtonul își va relua livrările de arme de care Ucraina are nevoie pentru a se apăra împotriva atacurilor rusești, după ce Pentagonul decisese recent să înghețe furnizările pe motiv că trebuie să-și revizuiască stocurile.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării