main logo
990

Șeful CIA: Programul nuclear al Iranului, grav afectat de bombele SUA

Directorul CIA, John Ratcliffe, susține că agenția pe care o conduce a obținut „un ansamblu de dovezi credibile care indică faptul că programul nuclear al Iranului a fost grav afectat de recentele lovituri țintite” efectuate de SUA la sfârșitul săptămânii trecute.

Șeful CIA: Programul nuclear al Iranului, grav afectat de bombele SUAImagine simbol

„Aceasta include noi informații de la o sursă/metodă de încredere istorică potrivit cărora mai multe instalații nucleare iraniene cheie au fost distruse și vor trebui reconstruite pe parcursul mai multor ani”, a precizat Ratcliffe în declarația citată, potrivit CNN, transmite Știri.md, cu referire la moldova1.md.

Declarația vine la o zi după ce CNN și alte canale media au relatat despre o analiză preliminară a Agenției de Informații a Pentagonului, DIA, realizată la aproximativ 24 de ore după atacurile americane, care a constatat că bombardamentele probabil doar au întârziat cu câteva luni capacitatea Iranului de a produce o armă nucleară, transmite news.ro.

Casa Albă a respins această evaluare, calificând-o drept „greșită”, iar președintele Donald Trump a declarat că loviturile au „șters” capacitatea Iranului de a produce o armă.

La rândul ei, directoarea Directoratului național de informații, Tulsi Gabbard, a postat miercuri pe X că „noi informații” susțin ideea că instalațiile nucleare ale Iranului au fost „distruse” în urma loviturilor.

„Noi informații confirmă ceea ce președintele a declarat de numeroase ori: Instalațiile nucleare ale Iranului au fost distruse", a postat Gabbard miercuri pe X, fără a furniza dovezi.

„Dacă iranienii ar alege să reconstruiască, ar trebui să reconstruiască toate cele trei instalații (Natanz, Fordo, Isfahan) în întregime, ceea ce ar dura probabil ani de zile”, a precizat Gabbard. Un oficial de rang înalt al Casei Albe a declarat pentru CNN că administrația crede că raportul preliminar al Agenției de Informații a Apărării (DIA) a fost divulgat după ce evaluarea a fost postată luni seara pe CAPNET - un sistem utilizat pentru schimbul de informații clasificate cu Congresul - și, prin urmare, Casa Albă a luat decizia de a împărtăși mai puține rapoarte pe acest sistem.

Administrația a declarat că desfășoară, de asemenea, o anchetă cu privire la scurgerea de informații.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării