Putin, după revolta armată a lui Prigojin: Aceasta este trădare. O lovitură pentru poporul nostru
Președintele rus Vladimir Putin a ținut un discurs televizat în care l-a acuzat de trădare pe Evgheni Prigojin, după ce liderul mercenarilor a preluat contolul aspra comandamentului militar din Rostov pe Don și cere schimbarea șefilor din armata rusă.

Liderul de la Kremlin a declarat că va apăra poporul rus și patria, răspunsul său va fi dur în fața unor ambiții ale unor „forțe endemice”, transmite Știri.md cu referire la hotnews.ro.
Putin a început discursul. Principalele declarații ale liderului de la Kremlin:
-Trebuie să făcem totul pentru a opri această mișcare;
- Aceasta este trădare;
- Intrigile și toate celelalte au adus la un neliniște masivă iar tragedia acestuia război a făcut ca rușii să cadă victime ale acestuia;
- Ne vom apăra patria, inclusiv pentru a trece peste obstacole;
- Este vorba despre ambiția unor forțe endemice. Eroii care au eliberat zone ocupate din Ucraina încearcă să restabilească dominația asupra lor.
- Aceasta răsmerița internă este o lovitură pentru poporul nostru;
- Ca președinte și comandant suprem fac tot ce se poate pentru a respinge acest atac;
- Cei care au trădat Rusia, mă adresez tututor celor implicați, să nu își asume participarea la niciun conflict armat. Vom apăra cu siguranță întregul teritoriu.
Șeful mercenarilor ruși Evgheni Prigojin a declarat că vrea să înlăture conducerea Ministerului rus al Apărării din cauza presupusei incompetențe a acestuia și a postat videoclipuri cu el și luptătorii săi în orașul Rostov din sudul Rusiei, unde armata rusă are unul dintre cartierele sale generale.
Liderul grupării paramilitare Wagner a afirmat că a preluat controlul asupra unor situri militare, inclusiv asupra unui aerodrom, din acest centru-cheie pentru asaltul Rusiei asupra Ucrainei.
Ministerul rus al Apărării a afirmat sâmbătă, într-o declarație adresată luptătorilor mercenari din Grupul Wagner, că au fost „înșelați și târâți într-o activitate criminală" de către șeful Wagner, Evgheni Prigojin.
Într-o declarație postată pe Telegram, ministerul i-a îndemnat pe luptătorii Wagner să ia legătura cu reprezentanții săi și cu cei ai serviciilor de aplicare a legii și a promis că le va garanta securitatea.
Comitetul antiterorist al Rusiei a declarat sâmbătă că impune un regim antiterorist în Moscova și în regiunea înconjurătoare, pe fondul revoltei grupului de mercenari Wagner, a relatat agenția de presă de stat RIA.
Citește și: Tentativă de lovitură de stat în Rusia: Trupele Wagner ar fi ocupat orașul Rostov