Pakistanul și-a închis spațiul aerian și lovește India
Pakistanul a lovit India sâmbătă, după ce aceasta a tras cu rachete asupra bazelor aeriene pakistaneze, într-una dintre cele mai grave confruntări dintre cele două puteri nucleare, care s-a soldat deja cu aproximativ cincizeci de morți în rândul civililor, transmite France Presse.

Pakistanul și-a închis spațiul aerian, iar armata sa a lansat o ripostă împotriva Indiei după loviturile care au vizat trei dintre bazele sale aeriene peste noapte, au declarat pentru France Presse surse din domeniul securității, transmite Știri.md, cu referire la hotnews.ro.
Țările G7 au făcut apel la o „dezescaladare imediată”, iar Statele Unite, aliat istoric al Pakistanului, dar care s-a apropiat de India în ultimele decenii, s-au oferit să medieze.
Șeful diplomației americane, Marco Rubio, a îndemnat cele două țări să „restabilească comunicarea directă pentru a evita orice eroare de calcul”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Tammy Bruce. China a făcut, de asemenea, un apel „ferm” pentru a evita orice escaladare a conflictului.
India a lovit baze pakistaneze, inclusiv lângă capitala Islamabad
Potrivit unor surse de securitate pakistaneze, armata pakistaneză a lansat sâmbătă o ripostă împotriva Indiei, după ce New Delhi a vizat în cursul nopții baze aeriene pakistaneze, inclusiv una de la periferia Islamabadului.
Jurnaliștii AFP au auzit explozii sâmbătă dimineața în orașul Srinagar, în partea indiană a Kashmirului, regiune disputată de cele două țări.
Armata indiană a confirmat sâmbătă că a fost atacată din nou de Islamabad, în special cu drone, în mai multe puncte de-a lungul frontierei sale de vest. Ea a criticat „escaladarea evidentă a Pakistanului”.
Sâmbătă, înainte de răsărit, două explozii s-au auzit în Islamabad și Rawalpindi, orașul vecin în care se află cartierul general al armatei și serviciile de informații.
Purtătorul de cuvânt al armatei pakistaneze a apărut apoi la televiziunea de stat pentru a anunța că „India a atacat cu rachete (…). Au fost vizate bazele Nour Khan, Mourid și Chorkot”.
Loviturile cu rachete și drone au început miercuri
India a lovit miercuri teritoriul pakistanez ca represalii pentru un atac comis în Kashmirul indian la 22 aprilie. Nimeni nu a revendicat atacul, care a ucis 26 de civili, dar New Delhi acuză Islamabadul, deși acesta a negat orice implicare.
De atunci, atacurile cu rachete, tirurile de artilerie și atacurile cu drone s-au succedat între cele două țări care se dușmănesc de la dureroasa lor împărțire din 1947, ignorând toate apelurile la împăcare.
La rândul său, G7 a emis o declarație de avertizare împotriva „escaladării militare suplimentare (care) reprezintă o amenințare gravă la adresa stabilității regionale”.
G7 a îndemnat cele două țări „să se angajeze într-un dialog direct în vederea găsirii unei soluții pașnice”.
După noua escaladare de peste noapte, secretarul de stat american, Marco Rubio, l-a sunat imediat pe șeful armatei pakistaneze, Asim Mounir.
El „a continuat să îndemne ambele părți să găsească modalități de dezescaladare și a oferit asistența Statelor Unite pentru a se angaja în discuții constructive pentru a evita un conflict viitor”, potrivit unui comunicat al Departamentului de Stat.
După vizita diplomaților iranieni la Islamabad și New Delhi, șeful diplomației saudite, Adel Al-Jubeir, a încercat, de asemenea, o mediere, vizitând cele două țări în ultimele zile.