main logo
1103

O mașină a intrat într-o tabără din Illinois: Patru persoane au murit

Patru persoane, inclusiv copii, au fost ucise și alte câteva rănite după ce o mașină a intrat într-o clădire folosită de o tabără after-school din Illinois.

O mașină a intrat într-o tabără din Illinois: Patru persoane au muritFoto: x.com

Se crede că victimele de la After School Camp aveau vârste cuprinse între patru și 18 ani, a declarat poliția, citată de BBC, transmite Știri.md cu referire la mediafax.ro.

Mașina a lovit mai multe persoane în afara unei clădiri din Chatham luni după-amiază, apoi a continuat prin clădire, lovind mai multe persoane din interior înainte de a ieși pe partea opusă. Nu este clar dacă a fost un act intenționat.

Mai multe victime au fost duse la spital cu ambulanța și elicopterul. Poliția statului Illinois a declarat că șoferul nu a fost rănit și a fost dus la spital pentru evaluare.

Trei dintre persoanele decedate au fost lovite de vehicul în afara clădirii, în timp ce o victimă a fost lovită în interior.

Într-o postare pe X, guvernatorul statului Illinois, JB Pritzker, a declarat că administrația sa monitorizează accidentul.

Chatham este o localitate cu 14.000 de locuitori, situată la aproximativ 4,8 km de capitala statului, Springfield.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării