point Logo
main logo
main logo
611

Lukașenko: Rusia înțelege integrarea ca pe înghițirea Belarusului

Președintele R. Belarus a spus vineri că Rusia a insistat pe fuziunea celor două state la discuțiile de săptămâna trecută asupra integrării lor economice.

Lukașenko: Rusia înțelege integrarea ca pe înghițirea Belarusului

„Ei înțeleg integrarea ca pe înghițirea Belarusului. Asta nu este integrare. Este încorporare. Nu o voi accepta niciodată”, a spus președintele Aleksandr Lukașenko, într-o vizită la o fabrică de hârtie din sudul țării sale, transmite Știri.md cu referire la europalibera.org.

Tensiunile dintre cele două țări post-sovietice vecine sunt în creștere de mai multe luni. 

Pe fondul împotmolirii discuțiilor pe tema relațiilor mai strânse, Rusia a oprit livrările de petrol spre Belarus, iar Lukașenko a acuzat Kremlinul că face presiuni pentru fuziune. 

Lukașenko a discutat din nou problema cu președintele rus Vladimir Putin săptămâna trecută la Soci, dar nu s-a ajuns la nici o înțelegere. 

Fuziunea este percepută de unii ca o manevră prin care președintele Putin ar putea rămâne la putere dincolo de anul 2024, când îi expiră actualul mandat, căci ar putea deveni șeful unui stat nou.

europalibera.org
Publicitatea ta poate fi aici