main logo
389

Din România și până în Germania: Pesta porcină africană se extinde în Europa

Pesta porcină africană (PPA) progresează într-un ritm alarmant în Europa, în special în partea de est a continentului, inclusiv în România.

Din România și până în Germania: Pesta porcină se extinde în EuropaFoto: Profimedia

Focarele descoperite recent au provocat temeri privind o răspândire mai amplă a virusului ."Numărul de cazuri şi zonele noi afectate cresc în pofida eforturilor, iar țările au dificultăți serioase în a controla şi a elimina maladia", susține Gregorio Torres, șeful departamentului științific din cadrul Organizației mondiale pentru sănătate animală (OIE), transmite Știri.md cu referire la digi24.ro.

De la începutul anului, 285 de focare de pestă porcină africană au apărut în crescătoriile din Europa, şi numărul de cazuri numărate de OIE până la 1 septembrie este de aproape 71.000. Virusul circulă mai ales în partea de est a continentului, în România, care totalizează 197 de focare, în Republica Moldova şi în vestul Rusiei, unde cinci noi focare au fost descoperite numai în cursul săptămânii trecute, notează AFP, citată de Agerpres. 

Prezentă în fauna sălbatică, maladia a apărut şi în Italia, într-o crescătorie din regiunea Roma la începutul lunii iunie şi în Germania în luna mai, apoi în luna iulie cu două focare în landurile Mecklenburg-Pomerania Occidentală şi Saxonia Inferioară fiind sacrificate aproape 2.800 de animale. În pofida proximității lor, Franța şi Ţările de Jos au fost scutite până în prezent.

În lipsa tratamentului, pesta porcină africană este în general mortală pentru animale şi conduce la numeroase sacrificări preventive pentru a evita propagarea ei. 

În acest sens, PPA amenință industria europeană a cărnii de porc, "primul exportator mondial de porc şi produse pe bază de porc, cu aproape cinci milioane de tone exportate în fiecare an", sublinia Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA) la finele lunii iulie. 

Confruntată cu un ritm de răspândire pe care l-a calificat drept "alarmant", EFSA a lansat în vara acestui an cea de a treia campanie de comunicare cu autoritățile din 18 ţări europene, pentru a-i sensibiliza pe crescătorii de animale, medicii veterinari şi pasionații de vânătoare cu privire la modul de propagare a maladiei. 

OIE, care coordonează eforturile țărilor în lupta împotriva acestei epizootii, supraveghează în special situația din Ucraina, unde au apărut două focare în luna iunie şi un al treilea în luna iulie. Invazia rusească în Ucraina începută în luna februarie a provocat importante mișcări de populație, iar crescătorii au fost forțați să îşi abandoneze animalele în timp ce medicii veterinari nu mai au acces în anumite zone, ceea ce proliferează maladiile, a avertizat OIE.

Pesta porcină africană nu afectează oamenii 

Peste porcină este inofensivă pentru oameni, dar extrem de contagioasă în rândul animalelor. Boala a apărut în Africa de unde s-a răspândit în Europa şi Asia unde a ucis deja sute de milioane de porci şi a modificat industria globală a cărnii de porc şi a nutrețului. Ajunsă în Europa în anii 1960 pentru ca ulterior să fie eradicată, pesta porcină africană a revenit în 2007 prin Georgia, a precizat OIE. 

Prezentă pe toate continentele, Organizația mondială pentru sănătate animală cataloghează PPA drept o "amenințare mondială", cu 564 de focare detectate începând din ianuarie. Aproape toate din cele 78.000 de cazuri raportate au apărut în Europa, şi într-o mai mică măsură în Asia. 

Foarte contagios, virusul poate trece dintr-o ţară în alta via "produsele alimentare infectate precum un sandwich cu salam", explică Gregorio Torres. Virusul poate supraviețui mai multe săptămâni în ambalajul unui sandwich contaminat şi dacă acest ambalaj este abandonat, de exemplu pe marginea unei autostrăzi, poate fi mirosit de porcii mistreți care ulterior îl vor răspândi în deplasările lor, pe infrastructuri precum căi ferate sau în jurul benzinăriilor. 

Din cele 39 de țări afectate după 2020, unele au reușit să eradicheze pesta porcină grație unor eforturi consistente, precum Belgia și Cehia. La începutul lunii iunie, Vietnamul a anunțat că a reușit, în premieră, să pună la punct un vaccin împotriva pestei porcine africane în parteneriat cu cercetării americani. 

"Ar fi un instrument bun dar nu este unica soluție", a avertizat Gregorio Torres. "Trebuie îmbunătățită coordonarea internațională, biosecuritate, trebuie consolidate capacitățile veterinare ale țărilor și continuată prevenția în rândul crescătorilor", adaugă Gregorio Torres.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării