point Logo
main logo
main logo
268

Cum decurg negocierile SUA-Iran? Tensiunile se mențin în jurul Strâmtorii Ormuz

Negocierile dintre Statele Unite și Iran au înregistrat progrese, însă persistă divergențe majore privind programul nuclear iranian și controlul asupra Strâmtorii Ormuz, a declarat principalul negociator al Teheranului.

Cum decurg negocierile SUA-Iran? Tensiunile se mențin în jurul Strâmtorii OrmuzFoto: stirileprotv.ro

Președintele american Donald Trump a vorbit despre „conversații foarte bune”, avertizând totodată împotriva „șantajului” legat de această rută strategică de transport petrolier, transmite Reuters, transmite Știri.md cu referire la stirileprotv.ro.

Niciuna dintre părți nu a oferit detalii concrete despre stadiul discuțiilor sâmbătă, cu doar câteva zile înainte ca armistițiul fragil din războiul dintre SUA, Israel și Iran să expire.

Conflictul, aflat acum în a opta săptămână, a provocat mii de victime, s-a extins prin atacuri israeliene în Liban și a dus la creșterea prețurilor petrolului, în contextul închiderii de facto a Strâmtorii Ormuz, rută prin care înainte de război trecea aproximativ o cincime din transporturile mondiale de petrol.

Armata israeliană a anunțat duminică dimineață că un soldat israelian a fost ucis în lupte în sudul Libanului, iar alți nouă au fost răniți, dintre care unul grav.

Progrese limitate în negocieri

„Am făcut progrese, dar încă există o distanță mare între noi. Există câteva probleme asupra cărora insistăm… și ei au liniile lor roșii. Dar aceste probleme ar putea fi doar una sau două”, a declarat pentru presa de stat iraniană Mohammad Baqer Qalibaf, principalul negociator al Iranului, referindu-se la discuțiile de weekendul trecut.

Donald Trump a afirmat că Washingtonul are „conversații foarte bune” cu Teheranul, fără a oferi alte detalii.

Tensiuni în jurul Strâmtorii Ormuz

Iranul a revenit sâmbătă asupra deciziei de a permite tranzitul prin strâmtoare și a reafirmat controlul asupra acesteia, închizând din nou importantul punct de tranzit energetic și adăugând incertitudine suplimentară în conflictul început pe 28 februarie, când SUA și Israelul au lansat operațiuni militare împotriva Iranului.

Teheranul a justificat măsura prin blocada navală americană asupra porturilor iraniene, pe care o consideră o încălcare a armistițiului.

Liderul suprem, ayatollahul Mojtaba Khamenei, a declarat că marina iraniană este pregătită să provoace „noi înfrângeri amare” adversarilor.

Trump a calificat acțiunea drept „șantaj”, deși a apreciat în același timp progresele negocierilor.

Cu o zi înainte, Iranul anunțase redeschiderea temporară a Strâmtorii Ormuz, după un acord de încetare a focului de zece zile intermediat de SUA între Israel și Liban.

Președintele american a apărat blocada impusă Iranului și a avertizat că Statele Unite ar putea „reîncepe bombardamentele” dacă nu se ajunge la un acord pe termen lung înainte ca armistițiul să expire miercuri.

Autoritățile iraniene au precizat că exercitarea controlului asupra strâmtorii presupune și perceperea unor taxe pentru servicii de securitate, siguranță și protecție a mediului.

Atacuri asupra navelor și tensiuni maritime

Situația din zonă rămâne tensionată după ce cel puțin două nave au raportat sâmbătă că au fost atacate în timp ce încercau să traverseze strâmtoarea. India l-a convocat pe ambasadorul Iranului la New Delhi și a exprimat îngrijorări serioase după ce două nave sub pavilion indian au fost trase sub foc.

Comandamentul Central al SUA a confirmat că forțele americane aplică o blocadă maritimă asupra Iranului, fără a comenta acțiunile recente ale Teheranului.

Propuneri diferite privind programul nuclear

În cadrul negocierilor desfășurate weekendul trecut la Islamabad, Washingtonul a propus suspendarea programului nuclear iranian pentru 20 de ani, în timp ce Teheranul ar fi sugerat o pauză de trei până la cinci ani, potrivit unor persoane familiarizate cu discuțiile.

Viceministrul iranian de Externe Saeed Khatibzadeh a declarat că nu a fost stabilită încă data unei noi runde de negocieri, subliniind că mai întâi trebuie convenit un cadru de înțelegere.

Trump afirmase vineri că discuțiile ar putea continua în acest weekend și că cele două părți sunt „foarte aproape de a ajunge la un acord”.

Semnele unei noi runde de negocieri au fost observate duminică la Islamabad, unde securitatea a fost consolidată în jurul hotelului Serena, locul unde au avut loc cele mai importante discuții directe dintre SUA și Iran de la Revoluția Islamică din 1979.

Presiune politică și economică

În același timp, presiunile pentru găsirea unei soluții la conflict cresc în Statele Unite, în contextul în care republicanii lui Trump încearcă să își păstreze majoritățile fragile din Congres înaintea alegerilor de la jumătatea mandatului din noiembrie, pe fondul prețurilor ridicate la benzină, inflației în creștere și scăderii popularității președintelui.

Prețurile petrolului au scăzut cu aproximativ 10% vineri, iar bursele globale au crescut după apariția perspectivelor reluării traficului maritim prin Strâmtoarea Ormuz.

Cu toate acestea, sute de nave și aproximativ 20.000 de marinari rămân blocați în Golful Persic, așteptând permisiunea de a traversa această rută vitală pentru comerțul mondial, transmite Reuters.

stirileprotv.ro
Publicitatea ta poate fi aici