Atac aerian în Donețk: Doi morți și 28 de răniți într-un centru comercial
Forțele ruse au lansat o bombă aeriană de 500 de kilograme asupra orașului Dobropillia, în regiunea Donețk, atac soldat cu moartea a două persoane și rănirea altor 28, au anunțat autoritățile locale pe 16 iulie. Potrivit guvernatorului regional, Vadim Filașkin, bomba a lovit un centru comercial din centrul orașului, provocând distrugeri masive: 54 de magazine, 304 apartamente și opt vehicule au fost avariate, scrie The Kyiv Independent.

Explozia a declanșat un incendiu, iar echipele de intervenție au fost mobilizate pentru stingerea acestuia. Președintele ucrainean Vladimir Zelenski a condamnat atacul, pe care l-a calificat drept un act de „terorism rusesc oribil și stupid”, lipsit de „orice logică militară”. El a transmis, de asemenea, condoleanțe familiilor victimelor, transmite Știri.md, cu referire la moldova1.md.
În noaptea de 17 iulie, drone rusești de tip FPV au lovit și un camion de marfă în orașul Nikopol, regiunea Dnipropetrovsk. Cinci persoane au fost rănite, inclusiv trei lucrători ai serviciilor de urgență. Prima dronă a provocat un incendiu, iar o a doua a vizat locul intervenției, rănind echipajul sosit la fața locului. Atacul a avut loc în jurul orei 1:45 dimineața. Cei trei salvatori au fost spitalizați, iar starea celorlalte două victime nu a fost făcută publică.
Pe de altă parte, presa și oficialii ruși au raportat o serie de atacuri cu drone ucrainene asupra mai multor regiuni ale Rusiei, inclusiv asupra Moscovei. Primarul capitalei, Serghei Sobyanin, a declarat că apărarea aeriană rusă a doborât trei drone între orele 2 și 3 dimineața. În Sankt Petersburg, aeroportul Pulkovo și-a suspendat temporar activitatea, iar în regiunea Smolensk, 14 drone au fost interceptate, una dintre ele provocând rănirea unei persoane.
În regiunea Belgorod, un atac cu drone ucrainene a ucis o persoană și a rănit alte șase, iar în orașul Voronej, trei copii au fost răniți după ce o dronă a lovit o clădire rezidențială. Ministerul rus al Apărării susține că un total de 122 de drone ucrainene au fost doborâte în mai multe regiuni.
Președintele american Donald Trump a declarat că rachetele americane Patriot destinate Ucrainei „sunt deja pe drum”. Anunțul vine la câteva zile după ce Trump a avertizat că Vladimir Putin are 50 de zile la dispoziție pentru a încheia un acord de pace, în caz contrar urmând să fie impuse Rusiei tarife vamale severe. Este cel mai recent ultimatum dintr-o serie lansată de președintele american, după cele de 24 de ore, două săptămâni sau 100 de zile, care s-au dovedit până acum a fi ineficiente.