main logo
1248

A murit Rudel Obreja. Fostul șef al boxului românesc avea 57 de ani

Rudel Obreja, fostul președinte al Federației Române de Box, a murit azi, la vârsta de 57 de ani.

A murit Rudel Obreja. Fostul șef al boxului românesc avea 57 de ani

Obreja suferea de cancer și fusese eliberat din închisoare în urmă cu câteva luni pentru a se putea trata, transmite Știri.md, cu referire la gsp.ro.

„Drum lin, Rudel Obreja! Fostul campion dinamovist Rudel Obreja s-a stins astăzi din viață, la vârsta de 57 de ani. Anunțul a fost făcut de familia sa”, a comunicat CS Dinamo.

„Cu adâncă durere în suflet, anunțăm trecerea în neființă a fostului om de box Rudel Obreja. Drum lin printre stele, drag prieten! Bunul Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a scris pe Facebook și vicereședintele Ligii Profesioniste de Box din România, Plosca Viorel.

Născut pe 6 august 1965, la Galați, Obreja a fost medaliat cu bronz la Campionatul Mondialul din 1989 și cu argint la Europeanul din 1989. De asemenea, a fost multiplu câștigător al Centurii de Aur și al titlului național.

Obreja fusese condamnat în 2018 la 5 ani de închisoare în dosarul „Gala Bute”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării