Pedeapsa unui bărbat care a furat 2 apartamente la Chișinău în 2010
Un bărbat de 30 de ani, aflat în urmărire penală pentru comiterea infracțiunilor de jaf și escrocherie în proporții deosebit de mari, a fost reținut.

Potrivit poliției, bănuitul, în anul 2010, a agresat și în mod deschis a jefuit un bărbat, cauzându-i un prejudiciu în sumă de 1.000 lei și prin înșelăciune și abuz de încredere a însușit două apartamente în sumă totală de 70.000 de euro, transmite Știri.md.
Ulterior, făptașul se eschiva de a se prezenta la organele de drept, pentru ce a fost anunțat în urmărire penală de către Judecătoria Chișinău.
În acest context, ofițerii de investigație în conlucrare cu autoritățile polițienești din Transnistria, au reținut bărbatul și l-au predat polițiștilor din R. Moldova.
Acum, făptașul urmează să își ispășească pedeapsa de 20 de ani în penitenciar de tip închis.