Va fi gata LEA Vulcănești-Chișinău în 2025? Ce spune ministrul Energiei
Lucrările la Linia Electrică Aeriană 400 kV Vulcănești – Chișinău, supranumită „linia independenței energetice”, avansează indiferent de condițiile climaterice, până la moment fiind asamblați deja 280 de piloni din totalul de peste 500 de piloni, afirmă ministrul Energiei, Dorin Junghietu.

„Lucrările avansează și pe vânt, și pe ploaie. Șantierele sunt pline de oameni. Ultima dată am fost pe șantierul unde se asamblează piloni, unde se ridicau piloni și unde au început pregătirile pentru întinderea cablurilor. Sunt gata deja peste 430 de fundații. Sunt peste 280 de piloni asamblați din 507 piloni. Sunt peste 210 piloni ridicați. Trebuie să fie gata până la sfârșitul anului. Depunem toate eforturile ca să avansăm în timp util”, a declarat Dorin Junghietu la emisiunea „Cabinetul din Umbră”, transmite Știri.md cu referire la jurnal.md.
Linia Electrică Aeriană de 400 kV va avea o lungime de 157 de kilometri. Astfel, peste 500 de piloni și 1.500 de kilometri de conductoare vor face o legătură strategică dintre sud și centru prin intersectarea a opt raioane și 35 de localități.
Lucrările de construcție au fost lansate efectiv în luna aprilie 2024. Noua linie electrică va permite transportul energiei electrice din România sau alte piețe europene spre Chișinău, fără a trece prin Centrala electrică moldovenească, situată în regiunea transnistreană.