main logo
1443

Taxe mărite pentru magazine deschise în perioada stării de urgență

Consiliul Municipal Chișinău a votat la ședința de joi mărirea taxei locale, cu 20 la sută, pentru agenții economici care și-au desfășurat activitatea în perioada stării de urgență pe o suprafață mai mare de 200 de metri pătrați.

Taxe mărite pentru magazine deschise în perioada stării de urgență

Drept argumentare pentru votarea acestei decizii au constituit datele statistice care arată că în perioada 15 martie – 15 mai, în care pe teritoriul Republicii Moldova a fost instituită starea de urgență, magazinele alimentare care activează pe o suprafață mai mare de 200 de metri pătrați au înregistrat creșteri ale vânzărilor cu aproximativ 30 la sută, transmite Știri.md cu referire la Moldpres.md.

De asemenea, consilierii municipali au constatat că o serie de produse de primă necesitate au înregistrat creșteri de preț cu peste 20 la sută.

Printre agenții economici care își desfășoară activitatea pe suprafețe mai mari de 200 de metri pătrați se numără magazine alimentare mari.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării