Suspendarea licenței NordGaz: Instanța a recunoscut ilegalitatea
Societatea „NordGaz Furnizare” S.R.L. a contestat cu succes în instanță decizia ANRE de suspendare a licenței de furnizare a gazelor naturale, adoptată la 22 decembrie 2023.

„La data de 5 februarie 2024, Judecătoria mun. Bălți, examinând cererea SRL „NordGaz Furnizare”, a hotărât că ANRE nu are temei să suspende licența Societății. Hotărârea judecătorească servește drept temei pentru ca ANRE să emită decizia privind reluarea activității SRL „NordGaz Furnizare”, se arată în comunicatul întreprinderii, transmite Știri.md.
Prin urmare, administratorul SRL „NordGaz Furnizare”, Alexandru Grosu a declarat că ANRE în orice mod posibil împiedică intrarea noilor furnizori pe piața gazelor naturale din Moldova, furnizori care sunt gata să ofere consumatorilor finali gaze naturale la un preț de piață decent, inclusiv și a SRL „NordGaz Furnizare”.
„Suntem siguri că principalul motiv pentru blocarea activității Societății a fost prețul gazelor naturale pe care l-am oferit consumatorilor finali, preț mai mic decât cel reglementat. De aceea, SRL „NordGaz Furnizare” a devenit un concurent incomod pentru monopolist, ce s-a confirmat prin suspendarea ilegală a licenței”, a declarat administratorul Societății.
„Barometrul pieței de gaze naturale, care este publicat săptămânal pe site-ul SRL „NordGaz Furnizare”, arată că prețul gazului la hubul european TTF este acum de 330 de dolari per mia de metri cubi.
Potrivit declarațiilor publice ale conducerii S.A. „Moldovagaz” și S.A. „Energocom”, S.A. „Moldovagaz” achiziționează gaze de la S.A. „Energocom” pentru consumatorii din Moldova la prețul de 605 dolari per mia de metri cubi. Acest preț de achiziție este aproape dublu față de cel european. Nu este de mirare că este atât de dificil pentru noii furnizori să înceapă să activeze pe piața gazelor naturale”, se mai arată în comunicat.