stiri Logo
main logo
main logo
336

Încasările la Bugetul public național în primele patru luni ale anului, în creștere cu 13,3%

În primele patru luni ale anului, Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a încasat la Bugetul public național (BPN) circa 28,7 miliarde lei, ceea ce denotă o creștere de circa 3,4 miliarde lei sau cu 13,3% în raport cu perioada similară a anului precedent.

Încasările la Bugetul public în primele patru luni ale anului, în creștere cu 13,3%Imagine simbol

Astfel, la Bugetul de stat (BS), pentru patru luni ale anului 2026 s-au înregistrat circa 12,4 miliarde lei, ceea ce constituie cu aproximativ 1,8 miliarde lei mai mult comparativ cu aceeași perioadă a anului 2025, sau o creștere de 16,6%, transmite Știri.md.

Bugetele locale (BL) au acumulat peste 3,2 miliarde lei, ceea ce reprezintă cu circa 375,0 milioane lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent sau cu 13,2%.

De asemenea, la Bugetul asigurărilor sociale de stat (BASS), în perioada menționată, s-au încasat aproximativ 9,8 miliarde lei, ceea ce constituie cu 934,4 milioane lei mai mult comparativ cu perioada similară a anului precedent, sau o creștere de circa 10,5%.      

La Fondurile asigurărilor obligatorii de asistență medicală (FAOAM) s-au acumulat 3,3 miliarde lei, ceea ce constituie cu circa 298,1 milioane lei mai mult în comparație cu perioada similară a anului 2025 sau cu circa 9,9%.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici