De la 1 mai începe evaluarea proprietăților comerciale. Ce urmează
De la 1 mai 2026 începe o nouă etapă a procesului național de evaluare și reevaluare a bunurilor imobile. Timp de 90 de zile, până la 31 iulie, vor fi analizate valorile pentru proprietățile comerciale și industriale, inclusiv terenurile cu construcții agricole.
Imagine simbolAgenția Geodezie, Cartografie și Cadastru îndeamnă proprietarii și reprezentanții companiilor să participe la consultările publice, pentru ca eventualele neconcordanțe din sistemul cadastral să fie identificate și corectate, transmite Știri.md cu referire la logos-pres.md.
Directorul general al instituției, Ivan Danii, a declarat că o astfel de consultare publică desfășurată cu proprietarii are loc pentru prima dată în Republica Moldova și are scopul de a face procesul mai transparent.
Potrivit acestuia, etapa actuală este importantă pentru stabilirea cât mai exactă a noilor valori cadastrale. Proprietarii pot verifica datele și pot transmite observații sau contestații în perioada de consultare.
După examinarea contestațiilor, Agenția urmează să trimită notificări oficiale privind valoarea cadastrală finală a bunurilor, precum și eventualele ajustări făcute în baza solicitărilor primite.
Ulterior, cetățenii și companiile vor mai avea la dispoziție o lună pentru posibile corectări, dar numai în privința parametrilor tehnici ai imobilelor, nu asupra evaluării în ansamblu.
Ivan Danii a precizat că autoritățile intenționează să finalizeze procesul de consultare până la 29-30 octombrie 2026, astfel încât baza de date să poată fi transmisă Serviciului Fiscal de Stat.
Potrivit conducerii Agenției, de la 1 ianuarie 2027, toate bunurile imobile din Republica Moldova ar trebui să aibă o nouă valoare cadastrală finală.
Dacă, după a doua etapă de verificare, un proprietar sau o companie nu va fi de acord cu parametrii tehnici ori cu valoarea stabilită, acesta va putea contesta decizia în instanță.
Directorul Agenției a menționat că proprietarii pot verifica informațiile despre imobile și pot transmite oricând mesaje de dezacord pe site-ul instituției.
Autoritățile explică faptul că mulți parametri ai bunurilor imobile au fost înregistrați în baza evaluărilor inițiale, însă între timp aceștia s-au putut modifica. Este vorba, între altele, despre reparații, extinderi, acces la drumuri, alimentare cu apă, canalizare sau gaze, elemente care pot influența valoarea cadastrală.
La nivel național, valoarea bunurilor imobile a crescut, în medie, de trei ori, potrivit lui Ivan Danii.
Conform legislației, reevaluarea bunurilor imobile urmează să fie efectuată o dată la trei ani.
Știri.md amintește că Agenția Geodezie, Cartografie și Cadastru a prelungit cu încă 90 de zile perioada de verificare și consultare publică privind evaluarea cadastrală a caselor individuale din mediul rural. Decizia vine după încheierea primei etape de consultări, în care au fost depuse peste 6.400 de contestații la nivel național.