Cât costă fructele și legumele în piețele din Chișinău
Roșiile și vinetele s-au ieftinit, în medie, cu 10 lei per kilogram, în raport cu săptămâna trecută. Prețuri mai mici sunt afișate în piețele din Capitală și la fructe.

Astfel, un kilogram de roșii de câmp poate fi procurat la un preț de 12 lei/kg, cele mai scumpe fiind roșiile roz, care se vând cu 25–30 lei/kg. Vinetele s-au ieftinit simțitor — 9 lei/kg, față de 25 de lei săptămâna trecută, transmite Știri.md cu referire la moldpres.md.
Prețul castraveților variază mult, în funcție de soi și mărime: cei mari pot fi cumpărați cu 10 lei/kg, iar ceilalți între 12 și 45 lei/kg. Ardeii dulci se vând cu 12 lei/kg, mai scumpi fiind ardeii roșii și gogoșarii. Prețurile la zarzavaturi au crescut în raport cu luna iulie: legătura de pătrunjel, mărar, leuștean sau ruccola costă 10 lei, iar țelina este ceva mai ieftină.
O scădere a prețurilor se înregistrează și la fructe. Prunele pot fi cumpărate de la 8 lei/kg, dar soiurile mai fine ajung până la 30 lei/kg. Merele de vară costă 12 lei/kg, iar strugurii de masă între 25 și 30 lei/kg.
Murele se vând cu 20 de lei caserola, iar piersicile sunt mai scumpe decât săptămâna trecută — 25–30 lei/kg. Porumbul se vinde cu 5 lei bucata. Pepenele verde costă între 5 și 8 lei/kg, iar pepenele galben este mai scump: 10–25 lei/kg, în funcție de soi.
Și la produsele de origine animală se observă fluctuații. În piețe, 10 ouă costă între 18 și 22 de lei, în timp ce în supermarketuri acestea costă 35–37 de lei. Laptele de casă se vinde cu 15–18 lei/litru, smântâna cu 35–40 lei/kg, iar brânza de vaci cu 45–55 lei/kg. Prețul cașcavalului pornește de la 120 de lei/kg, iar la carne oscilațiile rămân semnificative: carnea de pui este vândută cu 55–65 lei/kg, carnea de porc de la 75 de lei/kg, iar prețurile la cea de vită pot depăși 120 de lei/kg.