Atenție, fermieri: Pe 1 octombrie va fi lansat apelul III pentru subvenții
De la 1 octombrie, agricultorii vor avea la dispoziție opțiuni suplimentare de sprijin financiar. Mai exact, la Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) va fi deschis apelul III pentru subvenții.

În cadrul acestui apel vor fi disponibile trei forme de plată: pe etape, în avans și postinvestiții, transmite Știri.md.
Așadar, în perioada 1 octombrie – 1 decembrie vor putea fi depuse cereri pentru plăți pe etape în cadrul investițiilor realizate în: producerea, prelucrarea și comercializarea produselor din sectoarele vegetal, vitivinicol, zootehnic.
În aceeași perioadă, vor putea fi depuse cereri pentru plăți în avans, destinate îmbunătățirii și dezvoltării infrastructurii economice rurale (beneficiari: autoritățile publice locale); producerii pe teren protejat; înființării plantațiilor de arbuști fructiferi, plante aromatice, medicinale și condimentare; modernizării exploatațiilor zootehnice.
Pe parcursul zilelor 13 octombrie – 11 decembrie, fermierii vor putea solicitata plăți postinvestiții pentru; investiții în sere și solarii, sisteme și echipamente de irigare, inclusiv bazine de acumulare a apei; dezvoltarea exploatațiilor agricole vegetale, viticole și zootehnice; construcția sau modernizarea infrastructurii de producere și procesare; introducerea tehnologiilor moderne de prelucrare a solului, proiecte de dezvoltare a turismului rural.