51 de accidente rutiere în ultimele 24 de ore în Capitală
Pe parcursul ultimelor 24 de ore în municipiul Chişinău s-au produs 51 de accidente rutiere soldate cu pagube materiale şi 5 persoane traumatizate.

Potrivit Direcţiei de Poliţie a municipiului Chişinău, 18 conducători auto s-au ales cu amenzi în mărime de la 900 de lei până la 1.500 de lei şi cu puncte de penalizare, 90 în total.
Totodată, şapte angajaţi din cadrul Secţiei au participat la 8 şedinţe de judecată, privind atragerea la răspundere a şoferilor implicaţi în accidente rutiere. Prin urmare, Direcţia de Poliţie a municipiul Chişinău avertizează şi solicită conducătorilor auto să respecte prevederile punctului 13 al Regulamentului Circulaţiei Rutiere în scopul evitării ambuteiajelor.
Astfel, conducătorii auto care au nimerit în accident rutier, soldat doar cu pagube materiale, sunt obligaţi să elibereze carosabilul şi să se deplaseze la sediul Secţiei supraveghere transport şi circulaţie rutieră din strada Aleea Gării 38, întrucât riscă să fie sancţionaţi pentru blocarea benzilor de circulaţie.