17 iunie, 12:30
0
711

A.S.I.C.S. a premiat sportivii veterani care au luat aurul și argintul la Campionatul European Ⓟ

17 iunie, 12:30
0
711

Judocanii moldoveni au revenit de la Campionatul European Masters din Grecia cu medalii de aur și argint. Veteranii sportului au fost premiați de Asociația pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului (A.S.I.C.S.) în semn de apreciere pentru efortul depus.

A.S.I.C.S. a premiat sportivii veterani care au luat aurul și argintul la Campionatul European Ⓟ

”Sportivii moldoveni, care după încheierea carierei sportive se dedică activității de antrenor, dar participă cu multă sete de victorii și la competiții prestigioase pentru veterani, merită tot respectul. Asociația noastră i-a premiat cu 10 mii de lei pentru primul loc și câte 7 mii de lei pentru al doilea loc”, a declarat președintele asociației, Gheorghi Barbarov.  

La vârsta lui venerabilă, de 78 de ani, Mihail Malear a dus faima țării noastre în toată lumea, reușind să devină de 8 ori campion mondial și de 7 ori campion european. A.S.I.C.S. a contribuit la participarea judocanului veteran la campionatul din Grecia, acoperind unele cheltuieli cu suma de 10 mii de lei.

”Dacă nu mă ajutau ei, atunci eu nu mă duceam și nu luptam. Eu nu aș fi avut bani ca să particip, pentru că primesc pensia de 1 760 de lei. Mulțumesc mult pentru acest ajutor! La mine a venit a doua tinerețe. Vreau să lupt până la 90 de ani. Asta-i plăcerea mea, eu cu asta trăiesc!”, a spus sportivul plin de forță și motivație. 

De remarcat este că, în confruntarea decisivă, la categoria +100 kg, Mihail Malear a luptat cu un alt sportiv moldovean, Piotr Curu, care și-a adjudecat medalia de aur. 

”Deja de 12 ani particip la campionatele mondiale și europene, atât la Judo, cât și la Sambo, dar practic pentru prima dată suntem întâlniți cu atâta căldură și apreciere. E un mare cadou și surpriză pentru noi. Nici nu m-am așteptat. Sunt sigur că vom veni cu și mai multe medalii de la următorul campionat”, a menționat Piotr Curu. 

În urma campionatului, Republica Moldova s-a clasat pe locul 6 în Europa la acest tip de sport, reușind să cucerească 4 medalii de aur și 3 de argint.  

”Important este că au fost prezenți la acest eveniment și se găsesc oameni care îi susțin și le oferă acel sentiment că sunt sportivi adevărați. Întotdeauna luptă pentru victorie! Acești oameni reprezintă Moldova”, a subliniat președintele Asociației Presei Sportive din Moldova, Eduard Ciobanu. 

Până în prezent, Asociația pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului a investit peste 1 milion de lei pentru diverse proiecte sociale, inclusiv promovarea sportului de performanță și de amator. 

”Sportivii moldoveni, care după încheierea carierei sportive se dedică activității de antrenor, dar participă cu multă sete de victorii și la competiții prestigioase pentru veterani, merită tot respectul. Asociația noastră i-a premiat cu 10 mii de lei pentru primul loc și câte 7 mii de lei pentru al doilea loc”, a declarat președintele asociației, Gheorghi Barbarov.  

La vârsta lui venerabilă, de 78 de ani, Mihail Malear a dus faima țării noastre în toată lumea, reușind să devină de 8 ori campion mondial și de 7 ori campion european. A.S.I.C.S. a contribuit la participarea judocanului veteran la campionatul din Grecia, acoperind unele cheltuieli cu suma de 10 mii de lei.

”Dacă nu mă ajutau ei, atunci eu nu mă duceam și nu luptam. Eu nu aș fi avut bani ca să particip, pentru că primesc pensia de 1 760 de lei. Mulțumesc mult pentru acest ajutor! La mine a venit a doua tinerețe. Vreau să lupt până la 90 de ani. Asta-i plăcerea mea, eu cu asta trăiesc!”, a spus sportivul plin de forță și motivație. 

De remarcat este că, în confruntarea decisivă, la categoria +100 kg, Mihail Malear a luptat cu un alt sportiv moldovean, Piotr Curu, care și-a adjudecat medalia de aur. 

”Deja de 12 ani particip la campionatele mondiale și europene, atât la Judo, cât și la Sambo, dar practic pentru prima dată suntem întâlniți cu atâta căldură și apreciere. E un mare cadou și surpriză pentru noi. Nici nu m-am așteptat. Sunt sigur că vom veni cu și mai multe medalii de la următorul campionat”, a menționat Piotr Curu. 

În urma campionatului, Republica Moldova s-a clasat pe locul 6 în Europa la acest tip de sport, reușind să cucerească 4 medalii de aur și 3 de argint.  

”Important este că au fost prezenți la acest eveniment și se găsesc oameni care îi susțin și le oferă acel sentiment că sunt sportivi adevărați. Întotdeauna luptă pentru victorie! Acești oameni reprezintă Moldova”, a subliniat președintele Asociației Presei Sportive din Moldova, Eduard Ciobanu. 

Până în prezent, Asociația pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului a investit peste 1 milion de lei pentru diverse proiecte sociale, inclusiv promovarea sportului de performanță și de amator. 

Publicitate
Publicitate
Ați depistat o greșeală? Evidențiați cuvântul și apăsați
ctrl
+
enter
Publicitate

Loading...

Loading...