Ce așteptări are Maia Sandu de la noul procuror general
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, așteaptă de la noul procuror general interimar, desemnat de CSP, „acțiuni mai ferme pe combaterea corupției”.

În cadrul unei emisiuni, Maia Sandu a fost întrebată ce așteptări are de la noul procuror general interimar și dacă știe adevăratul motiv al plecării lui Munteanu de la șefia PG, transmite Știri.md cu referire la unimedia.info.
„Domnul Munteanu a depus dosarul la CSM cu mai mult timp în urmă, cred că sunt luni sau poate chiar peste un an. Acum s-a petrecut acest concurs la CSM și el a ales să meargă la CSJ. CSP a numit un procuror interimar și evident că așteptările noastre sunt să vedem acțiuni mai ferme pe combaterea corupției, pe combaterea abuzurilor, pentru că vrem să ne simțim în siguranță acasă și vrem să se facă dreptate”, a declarat șefa statului.
Procurorul general, Ion Munteanu, a fost desemnat judecător la Curtea Supremă de Justiție. Decretul prezidențial de numire a intrat în vigoare la 26 mai, după publicarea în Monitorul Oficial. Munteanu a exercitat interimatul funcției de procuror general din octombrie 2022, iar la 1 iunie 2024 a fost numit procuror general.
Alexandru Machidon a fost numit procuror general interimar. Decretul a fost semnat de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, pe data de 28 mai.