point Logo
main logo
main logo
361

Reparații pe drumurile naționale înainte de Blajini: Se intervine în peste 35 de sectoare

Lucrări de întreținere și reparație sunt desfășurate în prezent pe mai mult de 35 de sectoare ale traseelor naționale, unde echipele de drumari intervin pentru remedierea degradărilor și menținerea carosabilului în condiții optime de circulație.

Reparații pe drumuri înainte de Blajini: Se intervine în peste 35 de sectoareFoto: andsa.md

Potrivit responsabililor, principalele intervenții vizează lucrări de plombare pe mai multe trasee importante, printre care M5, R30, G106, R3, R32, R17 și R11, transmite Știri.md.

Acestea sunt realizate inclusiv în zonele localităților Roșcani, Grigorievca, Mereni, Fundul Galbenei, Albota de Sus, Edineț, Ștefan Vodă, Cupcini, Halahora de Sus, Hădărăuți, Beleavinți, Berlinți și Sărata Nouă.

În paralel, sunt efectuate lucrări de întreținere a infrastructurii rutiere, precum reînnoirea marcajelor pietonale, instalarea indicatoarelor rutiere, salubrizarea drumurilor, defrișarea vegetației și vopsirea elementelor de siguranță ale podurilor.

Autoritățile precizează că aceste acțiuni au drept scop creșterea siguranței rutiere și asigurarea unor condiții mai bune de trafic pentru toți participanții.

știri.md
Publicitatea ta poate fi aici