main logo
797

Nouă persoane ce dețineau droguri, prinse de oamenii legii în Capitală

În ultimele 48 de ore, echipajele Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă (BPRO) al Direcției de Poliție Chișinău au documentat nouă persoane care dețineau substanțe interzise.

Nouă persoane ce dețineau droguri, prinse de oamenii legii în CapitalăImagine simbol

Potrivit oamenilor legii, în sectorul Centru al Capitalei, un tânăr de 23 de ani a fost prins cu hașiș asupra sa, transmite Știri.md. 

La Botanica, un tânăr de doar 18 ani a fost reținut cu 12 pachețele cu PVP (sare) și un tânăr de 22 de ani - cu o țigară care conținea hașiș. Cel din urmă a predat țigara benevol Poliției. 

În sectorul Buiucani al Capitalei au fost depistate cinci persoane, cu vârste cuprinse între 22 și 46 de ani, care dețineau mai multe pachețele cu PVP (sare).

Iar în sectorul Râșcani, o tânără de 26 de ani a predat Poliției un pachet cu PVP (sare).

În prezent, toate persoanele sunt cercetate conform legii, iar substanțele depistate au fost ridicate și expediate la expertiză. Investigațiile continuă în vederea stabilirii provenienței drogurilor și a posibilelor legături cu rețele de distribuție.

„Poliția își reiterează angajamentul în combaterea consumului și traficului ilicit de droguri și îndeamnă cetățenii să raporteze orice activitate suspectă la numărul unic de urgență 112”, mai anunță oamenii legii.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării